A forint kereskedése az euróval szemben különösebb események nélkül folyt a vizsgált idõszakban, jellemzõen a belpolitikai események határozták meg a piacot. Az EU/IMF tárgyalásokkal kapcsolatos pozitív várakozások alábbhagytak a folyamatosan változó kormányzati kommunikációnak köszönhetõen, amelynek egyelõre nem lett negatív következménye a „risk on” magatartást követõ nemzetközi pozitív hangulatban.

EUR/HUF

A forint kereskedése az euróval szemben különösebb események nélkül folyt a vizsgált idõszakban, jellemzõen a belpolitikai események határozták meg a piacot. Az EU/IMF tárgyalásokkal kapcsolatos pozitív várakozások alábbhagytak a folyamatosan változó kormányzati kommunikációnak köszönhetõen, amelynek egyelõre nem lett negatív következménye a „risk on” magatartást követõ nemzetközi pozitív hangulatban. A forint jegyzése az RSI index semleges zónában tartózkodása mellett, 280 és 290 között, valamint 23,6% és 50%-os  Fibonacci vonalak közt oldalazott.

Az EKB kötvényvásárlási programjának meghirdetése következtében zöldbe borultak a nemzetközi tõzsdeindexek szeptember 6-án, így jelentõs forinterõsödést várhattunk volna. Az EUR/HUF árfolyam mégis 289 fölé gyengült az euróval szemben egyetlen nap alatt, amikor ugyanezen a napon Orbán Viktor videó üzenetében elfogadhatatlannak minõsítette az IMF „sajtóban kiszivárgott” kemény, tételesen felsorolt feltételeit, majd zárásra 287-ig jött vissza az EUR/HUF jegyzése, a 10 éves államkötvényhozam pedig 7,30%-ról 7,52%-ig ugrott (majd 7,45%-on fejezte be a napot). Az euró hirtelen erõsödése a forinttal szemben az 50%-os Fibonacci szintjének visszatesztelését jelentette, de az ellenállás túl erõsnek bizonyult, és ismét az eladók domináltak. A forint további erõsödését számos pozitív makrogazdasági adat támogatta, hiszen felfelé korrigált az eurózóna BMI, kicsivel várt felett alakult a német gyáripari rendelés, remek munkaerõ-piaci számok láttak napvilágot. Pozitív hírként hatott, hogy szeptember 12-én Varga Mihály fõtárgyaló Varsóban arról nyilatkozott, hogy a várakozásokkal ellentétben szeptember helyett októberben folytatódhatnak az EU/IMF tárgyalások. Szeptember 13-án a Fed Nyíltpiaci Bizottsága úgy döntött, elindítja harmadik mennyiségi ösztönzõ programját (QE3). A várva várt bejelentésre nagyot ugrottak a piacok és a kockázati étvágy emelkedésével vásárolták a forintot is, amely 280-as jegyzés és 23,6%-os Fibo támaszvonal  közelében elérte havi mélypontját. Majd szeptember második felében a politikai célokat szolgáló, „szélkakasként” változó kormányzati nyilatkozatok adtak oldalazó irányt az EUR/HUF árfolyamnak, amely 285 körül oldalazott a 23,6% és 38,2%-os Fibo vonalak között. Készültek alternatív IMF javaslatok, majd elcsúszó IMF tárgyalásokról lehetett hallani, lebegtették a devizakötvény kibocsátás lehetõségét, aztán az ÁKK cáfolta a piaci feltételezéseket. Szeptember 25-én az EUR/HUF jegyzése egyrészt a gyengülõ eurónak, másrészt az újbóli 25 bázispontos kamatvágásnak köszönhetõen ismét megközelítette a 285-ös ellenállási szintet, majd hó végén a körvonalazódó kiadásoldali intézkedések ellenére a 38,2%-os Fibonacci szint közelében zárult a kereskedés.

Az EUR/HUF árfolyam a 200 napos mozgóátlag alatt tartózkodik, amely alapján hosszú távon a forint további erõsödése prognosztizálható. Felfelé az 50%-os Fibonacci  jelenthet ellenállást, míg lefelé a 23,6%-os támasz foghatja meg az árfolyamot.

Szólj hozzá