Egyrészt a magyar jegybankelnök piac által nem kedvelt személye és a regnálása alatt várható extrém jegybanki intézkedések forintgyengítõ tényezõként hatottak. Másrészt a ciprusi bankbetétek sarcolása, és a szigetország körül zajló heteken át tartó válságkezelés, valamint az olasz politikai populizmus térnyerése, aztán a kormányalakítás sikertelensége is a vevõi oldalt erõsítette a forint piacán, ezzel párhuzamosan az ország CDS felára is jelentõsen megemelkedett.
Technikai oldal
Mi történt? Márciusban komoly mozgás volt az EURHUF kurzus tekintetében, mely belföldi és külföldi hírekkel is magyarázható. A forint 300 fölött konszolidálódott az euróval szemben, ezzel áttörte a 76,4%-os (297,38) Fibonacci szintet, majd a 100%-os (304,39) Fibo is átszakadt, de hó végére az említett szint alatt zárt a kurzus. A heves árfolyam emelkedés csúcspontja 308,5, amelyrõl lefordult az árfolyam és ismét a medvék vették át a vezetõ szerepet. Legalábbis egy 308-as támadási kísérlettõl eltekintve, megpihent a jegyzés a 304-es szint környékén. Az EURHUF árfolyam gyengülésének meredeksége és a növekedés intenzitása igen nagy, jól látható, hogy a kurzus a 20 napos mozgóátlagon fekszik, szép távolságra az 50 és 200 napos mozgóátlagtól. Így a korrekció benne lehet a pakliban, és jelenleg ezt az indikátorok is nagy valószínûséggel alátámasztják. Javasoljuk figyelni az RSI és MACD indikátort, amelyek egymást erõsítõ jelzése adhat egyértelmû választ pozíció felvételére. Az RSI oszcillátor értéke március 12-én eladási zónában tartózkodott, éles fordulat nem következett be, de ez tankönyv szerint a divergencia alapján elõre vetítheti a medvék uralmát a jövõben. Ráadásul az MACD indikátor felülrõl metszette a szignálvonalat pozitív tartományban (0 fölött), így ez alapján is az eladási pozíciók válhatnak sikeressé. Mégis bármikor érkezhetnek olyan belpolitikai, elsõsorban monetáris bejelentések, amelyek felülírják az EURHUF jegyzésrõl alkotott technikai képet, ezért érdemes óvatosnak maradni.
Mi várható? Az EURHUF árfolyama márciusban is a 200 és 50 napos mozgóátlag fölött tartózkodott, ezért hosszabb távon is gyenge, törékeny, és volatilis forinttal lehet számolni. Alulról a 297-nél kiépített támasz foghatja meg az árfolyamot a 76,4%-os Fibonacci vonalnál. Az emelkedõ trend fordulásáról akkor beszélhetünk majd, ha az árfolyam képes kilépni a 76,4- 100% Fibonacci szintek közötti zónából és alatta stabilizálódni. Míg felülrõl elõször a lélektaninak tekinthetõ 305, majd egy pesszimista forgatókönyv alapján a 161,8%-os Fibo jelenthet komolyabb ellenállást 322,73-nél (!), de bizakodjunk abban, hogy ez nem fog bekövetkezni.
Fundamentális oldal
Részletek: (03.01.)Hó elején a JP Morgan amerikai befektetési bankház a Magyar Nemzeti Bank devizatartalékaiból történõ devizahiteles mentõakcióról írt, a forint több mint egyhavi csúcspontot ért el 300-hoz közel, majd visszafordult. (03.04.)Európában az olasz populista politika került a középpontba, amely jelentõs bizonytalanságot hozott a piacra. (03.06.) Majd körvonalazódott egy devizahiteles mentõcsomag, amikor már megütötte a 300-at a forint. (03.07.) Matolcsy Heti válaszban megjelent irománya szerint a gazdasági növekedési célok megvalósítása érdekében fel kell futtatni a vállalatok hitelezést. A Központi Statisztikai Hivatal publikálta az ipari termelés számait, 1,4%-os volt a csökkenés üteme. (03.08.) A KSH megerõsítette a tavalyi utolsó negyedéves GDP hanyatlást, melynek mértéke óriási, 2,7%-os volt. (03.11.) A magyar alkotmánymódosítással foglalkozott a CNBC televízió, de aggodalmát fejezte ki az Európai Bizottság elnöke is, így újra az EU feketebárányai lettünk. A Nomura szerint a magyar kormány a gyenge forintban érdekelt. Varga Mihály igyekezett nyugtatni a piacokat, így leszögezte, hogy az újabb adósmentést a bankokkal történõ egyeztetések után fogják keresztülvinni, és kívánják erõsíteni a befektetõi bizalmat. A külkereskedelem egyenlege decemberhez képest növekedni tudott, az egy évvel korábbi aktívumot alulmúlta, de pozitívum, hogy az export emelkedett. (03.12.) Orbán Viktor szavaira ismét lendületbe jött a forint (306,7), mert a miniszterelnök a kis- és közepes vállalatokat érintõ devizahiteles mentõcsomagról, jegybanki alapkamat csökkentésrõl, és a luxuscikkek áfájának emelésérõl beszélt és szerinte 50%-ra kellene emelni a magyar tulajdont a hazai bankrendszerben. Az infláció négyéves mélypontra esett a kormányzati rezsicsökkentések hatására, így felerõsödtek a további jegybanki kamatcsökkentések iránti várakozások. A japán hitelminõsítõ a magyar devizaadósságra adott osztályzata továbbra is BBB, negatív kilátással; a forintadósságra pedig maradt a BBB+ besorolás, szintén negatív kilátással. (03.18.) A ciprusi kedvezõtlen hírekre 308,5-ig gyengült a forint az euróval szemben, majd a piac enyhülésével visszaerõsödött. (03.21.) A Standard & Poors negatívra rontotta a magyar államadósság osztályzatát. (03.26.) A Magyar Nemzeti Bank 5%-ra süllyesztette a jegybanki alapkamatot. (03.28.) A Magyar Nemzeti Bank csökkentette az idei évi költségvetési hiány és inflációs elõrejelzéseit. A ciprusi bankok nyugodt nyitása után megnyugodtak a piacok, így a forint is 305 alatt zárt az euróval szemben.