Július elsõ felében az EUR/HUF kurzus szolid amplitúdóval 285 és 290 között mozgott. Számos külsõ és országon belüli tényezõ miatt kevesen számítottak a forint felértékelõdésére.

EUR/HUF július

A globális recessziótól való félelem, az eurózóna középtávon várhatóan megoldatlan kérdései, a magyar kormány IMF ellenes retorikája, valamint számos külsõ és országon belüli tényezõ miatt kevesen számítottak a forint felértékelõdésére.

Július elsõ felében az EUR/HUF kurzus szolid amplitúdóval 285 és 290 között mozgott körülbelül 4,5 %-os volatilitás mellett.  A vizsgált idõszak a forint enyhe gyengülésével indult az euróval szemben, de az 50%-os Fibonacci szintet jelentõ 290-es árfolyam túl erõs ellenállásnak bizonyult, az árfolyam képes volt az említett technikai szint alatt stabilizálódni. Ebben közrejátszottak a jegybankok folyamatos piaci bejelentései, mint például a kínai kamatcsökkentés, a Bank of England eszközvásárlási program kiterjesztése, valamint az Európai Központi Bank kamatcsökkentése. Az EU/IMF delegáció érkezésének híre, valamint a kedvezõ nemzetközi pénz- és tõkepiaci hangulat jelentõs forinterõsödést hozott, az eladók 283-ig repítették a forintot.

Július 20-án kiderült, hogy a spanyol bankszektor válsága mellett a spanyol tartományok is finanszírozási problémákkal küzdenek, az elromló nemzetközi hangulatban a befektetõk eladták a forintot is. Tovább borzolta a befektetõi aggodalmakat, hogy a Nemzetközi Valutalap elzárhatja a pénzcsapokat Görögország irányába, miután az IMF nem látja garantáltnak azt, hogy az ország teljesíteni tudja a legalapvetõbb vállalásait a nemzetközi szervezetek felé. Az EUR/HUF kurzus emelkedésnek indult, de az 50%-os Fibonacci korrekciós szint áttörése 290-nél továbbra sem járt sikerrel.

Az Európai Központi Bank elnöke Mario Draghi július 26-án azt nyilatkozta, hogy az Európai Központi Bank minden szükséges, és mandátumán belül álló lépést megtesz majd az euro fennmaradása érdekében, valamint további likviditásnövelõ és bizalomteremtõ kötvényvásárlásokat helyezett kilátásba. A konkrét és elfogadott intézkedések hiánya ellenére a piac elhitte Draghi szavait és a vevõk heves dominanciával uralták a nemzetközi részvénypiacokat. A befektetõk kockázati étvágya megnõtt és elkezdték venni a fejlõdõ piaci devizákat, így a forintot is. Az államadósság nemfizetési kockázatát jelzõ CDS felár jelentõs mértékben csökkent, Magyarország hirtelen lekerült a világ legkockázatosabb országainak listájáról. A magyar forint 278 körüli lokális mélypontot alakított ki, a régió sztárja lett, mert a forint jelentõsebb erõsödést tudott felmutatni a cseh koronához és lengyel zlotyhoz képest.

Az EUR/HUF árfolyam az 50%-os Fibo vonal, a 20,50 és 200 napos mozgóátlag alatt tartózkodik, ezek alapján a forint további erõsödése prognosztizálható. Az RSI indikátor 278 környékén már vételi jelzést adott, természetesen bármikor várható korrekció, ezért érdemes lesz figyelni és szigorú kockázatkezelést alkalmazni. Érdekességnek számít, hogy a május-júniusban kialakult fej-váll alakzat pirossal behúzott nyakvonala az EUR/HUF árfolyam támaszának bizonyulhat a jövõben.

Szólj hozzá