Japánban ígéretet tett a miniszterelnök, hogy 2016-tól csökkenteni fogja a társasági adót, amire szeptember elején nagyot rallyzott a Nikkei. A japán és kínai makro adatok némileg elmaradtak a várt értékektõl. A feldolgozóipari PMI index a múlt havi 51,7 pont után csak 50,9 lett. Nagyban kihat az USD/JPY keresztárfolyamra az amerikai FED kamatemelési döntése. Egyelõre ez elmaradt, de a piaci várakozások szerint növekvõ pályára állítják az alapkamatot, ami dollárerõsödéshez vezet, miközben a jen gyengülhet. Ennek bekövetkezését senki se tudja biztosan megállapítani, de még 2015-re várják. A jen eközben épp erõsödési fázisban van augusztus közepe óta.

Mi várható?

Május és augusztus hónapok során kialakult a fenti dollár-jen charton egy dupla csúcs alakzat, ami fordulós jelzés. Az emelkedõ, vagyis jen gyengítõ trend végét jelezheti. Az augusztusi nagy erõsödés során leszúrt 117 jen alá, mellyel teljesítette célárát a 161,8%-os elsõdleges Fibonacci-szintnél. Itt támaszt várhattunk, ami napon belül kifejtette áldásos hatását és emelkedésbe billentette a keresztárfolyamot. Azóta a naranccsal kiemelt zászló, vagy szimmetrikus háromszög alakzatban mozog az árfolyam. Ez többnyire trenderõsítõ, vagyis a kereszt esését vetíti elõre, ergo a jen erõsödését. Ez esetben a 261,8%-os Fibo-szint elérése sem kizárt 112-113 jen magasságában. Ennek egyedül a sztochasztikus oszcillátor eladási jelzése szavaz bizalmat. Az RSI és MACD továbbra is vételen állnak, értékük mérsékel középtartománybeli. Az RSI-n viszont már látszik a konyulás, elindult az alacsonyabb értékek felé.

Összefoglalva:

A devizapiac mindig is rendkívül komplex bûvészmutatvány volt, anno a MNB tisztán szerencsejátéknak minõsítette, így senkitõl se várható, hogy a bölcsek kövének birtokában legyen. Technikailag jen erõsödés várható, ezt mutatják az alakzatok. Aztán hogy a FED kamatemelése mit hoz a valóságban Japán számára, az már megint egy másik kérdés.

Szólj hozzá