Mi történt?

A földgáz világpiaci árfolyamát rendszerint a téli-nyári fűtési és hűtési időszakok során tapasztalható extrém időjárási eltérések, illetve a készletadatok tudják jelentősen megmozgatni. Nyár során a földgázból energiát előállító erőművek jelentős kapacitását használják fel a klímaberendezések, ami egy forró nyár során jelentően meg tudja emelni a gáz árfolyamát. A kereslet növekedését a gáztározók csökkenése szokta jelezni, illetve a várt mértékűnél kisebb növekedés. Az elmúlt fél év során a fenti tényezők kombinációja hajtotta fel a földgáz árakat, illetve beleszól az összképbe, hogy az olajár összeomlásával a gázár is lepadlózott, számos kitermelőt a csődbe taszítva. A túlkínálat kiesésével a piaci szereplők hiánytól tarthatnak, vagy legalábbis úgy gondolják, hogy elég mélyre került az árfolyam, jöhet egy hosszabb emelkedő szakasz.

Mi várható?

A kékkel jelölt emelkedő trendcsatornában folyik a földgáz árfolyamának mozgása, ami a márciusi mélyponttól datálható. Idáig kisebb alá és fölé lövésekkel, de stabilan követte a párhuzamos falak közti teret. Júliusban a pirossal kiemelt, csökkenő irányba mutató ékkel szerezhetett volna magának lendületet, hiszen ez egy gyakorta bika tulajdonságokat jelentő alakzat. A kitörés után az emelkedés üteme elakadt, ennek hatására a sztochasztikus oszcillátoron megjelent az eladási jelzés. Az ék kezdetekor az MACD és RSI is eladásba váltott, ami azóta változatlanul érvényben van. Érdekes még ránézni a Fibonacci-szintekre. A 161,8%-os elsődleges célárat majdnem el tudta érni, melyet a márciusi mélypont és a januári csúcs közé szerkeszthetünk be. Innen elvárható volt a korrekció beindulása, ami akár a csatornából is kitámolyoghat.

Összefoglalva:

A gáz készletek továbbra is jelentősek, de a forró amerikai nyár és a készletek lassabb töltődése kínálati félelmeket gerjesztett a piac szereplőiben, melynek hatására emelkedésnek indult a földgáz árfolyam. Amennyiben a meleg kitart, folytatódhat az emelkedés. Technikailag még korai volna a korrekciót lezártnak tekinteni.

Szólj hozzá