A finanszírozási helyzet, mégha átmenetileg is, de megoldódott az Egyesült Államokban. Kiemelten fontos a Fed ülése, amely október végén változatlanul hagyta a monetáris kondíciókat, vagyis folytatódik a kötvényvásárlási program. És pont a költségvetési feszültségek miatt és az újabb politikai megegyezés után, csak jövõ tavasszal várható a mennyiségi lazítás valamilyen szintû korlátozása. Ennek köszönhetõen folytatódhat az amerikai részvénypiaci sztori…

Technikai oldal

Mi történt? A szeptember közepétõl zajló korrekciónak október elején vége lett és a 43-44. héten újra a vevõk dominálták a piacot. A vizsgált idõszak feladata a szeptemberi csúcs meghódítása volt a 15700-as régióban. Úgy tûnt, hogy az utóbbi szinten kifáradtak a bikák. Továbbra is érvényes maradt a több mint négy éve tartó emelkedõ trend. A trendcsatornába illeszkedõ középsõ emelkedõ trendvonalról a kurzus felfelé pattant, így bõven lehet tér a felsõbb zónákba. A technikai indikátorok nem adtak egymást megerõsítõ jelzéseket. Bár a Slow Stochastic már kezdett átcsúszni az eladási zónába és az RSI értékei is viszonylag magasan álltak. Az MACD nulla közeli metszését nem tudtuk értelmezni.

Mi várható? Az árfolyam augusztusban, szeptemberben és októberben is megpróbálkozott a 15700-as szint fölé kerülni, de az ellenállás túl erõsnek bizonyult és rendre kifulladtak a vevõk. November rendkívül fontos idõszak, hiszen a növekvõ trend kiteljesedéséhez újabb és újabb csúcsokra van szükség. Rossz elõjel, ha a kurzus harmadszori próbálkozásra sem képes megugrani egy szintet.  Éppen ezért érdemes óvatosnak maradni és stop-loss szabályt alkalmazni. Persze nem kell kétségbeesni. A piac a szeptembertõl október elejéig tartó korrekció során is tiszteletben tartotta a támaszszinteket.  Továbbra is vonzó a chart, az árfolyam a közép- és hosszú távú mozgóátlagok felett fejlõdött, ezért a rendkívül erõs trendet semmi sem veszélyeztette. Viszont a technikai indikátorok alapján már inkább eladási szituációt érdemes keresni, de a technikai eszközök természetesen nem jelentenek garanciát a jövõbeli események tekintetében. Ha a medvék dominálnak, akkor az elsõ fontos támaszszint 14800 pont közelében található, majd a 100%-os (14091,45) Fibo következik. A következõ fontos ellenállás 16000-nél található.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

Az amerikai költségvetési feszültségek elmúlásával megjött a vételi kedv, amelyet komolyan megtámogattak a várakozáson felüli vállalati jelentések. Az idõközben publikált amerikai számok vegyesre vagy inkább rosszabbra sikerültek. Úgy tûnt, hogy az amerikai ingatlanpiaci növekedés kicsit lassult, hiszen alacsonyabb lett a használt lakások forgalma és a lakásárak emelkedése is kisebb számot hozott. A S&P CaseShiller mutató viszont vártnál magasabb ingatlanár növekedésrõl számolt be a nagyvárosokban. A munkaerõpiac megítélése sem annyira pozitív az Egyesült Államokban, hiszen a heti új munkanélküli kérelmek száma mindkét héten meghaladta az elemzõi konszenzust, valamint alacsonyabb nem mezõgazdasági álláshely jött létre és kevesebb új munkahely alakult az ADP felmérése alapján is. Pozitívabbá teszi a képet, hogy a munkanélküliségi ráta viszont mégis csökkent az USA-ban. Az amerikai fogyasztói bizalmi indexek – Michigan Egyetem és Conference Board felmérése – visszaestek és a kiskereskedelem szeptemberi csökkenése sem fest túl jó képet a fogyasztásról. Ugyanakkor a feldolgozóiparból – Chicago régió és feldolgozóipari ISM index – és amerikai ipari termelésrõl kirobbanó számokat közöltek. A számokon látszott, hogy a költségvetési feszültségek komoly károkat okoztak a gazdaság számára. De az egyes nemzetgazdasági számok akár a közeljövõben gyorsan javulhatnak, amely alátámaszthatja a Fed optimista kommentárját a gazdasági növekedéssel kapcsolatban. A finanszírozási helyzet, mégha átmenetileg is, de megoldódott az Egyesült Államokban. Kiemelten fontos a Fed ülése, amely október végén változatlanul hagyta a monetáris kondíciókat, vagyis folytatódik a kötvényvásárlási program. És pont a költségvetési feszültségek miatt és az újabb politikai megegyezés után, csak jövõ tavasszal várható a mennyiségi lazítás valamilyen szintû korlátozása. Ennek köszönhetõen folytatódhat az amerikai részvénypiaci sztori…


Részletek: (10.21.) A használt lakások szeptemberi értékesítése csökkent 5,29 millió darabra, amely jelentõsen alulmúlta az elõzõ havi 5,39 millió darabos értéket. (10.22.) Az amerikai nem mezõgazdasági álláshelyek bõvülése jelentõsen alulmúlta a várakozásokat, hiszen 180000 új munkahellyel szemben csak 148000 jött létre. A munkanélküliségi ráta viszont 7,3%-ról 7,2%-ra süllyedt az USA-ban. (10.23.) Erõsödött az eurózóna fogyasztói bizalmi indexe. Az amerikai lakásárak (+0,3%) augusztusban kevésbé növekedtek az elõzõ hónaphoz képest (+0,8%). (10.24.) A heti új munkanélküli kérelmek száma kevésbé csökkent, mint várták múlt héthez képest. Az eurózóna beszerzési menedzser indexe kiábrándította a befektetõket, a feldolgozóipari BMI kevésbé emelkedett, míg a szolgáltatószektor indexe visszaesett. Ettõl függetlenül a konjunktúrát jelzõ 50 pontérték felett helyezkedtek el az eurózónát átfogó BMI mutatók. A Microsoft és az Amazon is várakozásokon felüli negyedéves számokat produkált, a számokat zárás után tették közzé. (10.25.) A Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexe a szeptemberi 77,5 pontról 73,2 pontra zuhant, amely óriási csökkenést jelentett az elõzõ hónaphoz képest. A kedvezõ vállalati gyorsjelentéseknek (Microsoft, Amazon, Zynga) köszönhetõen optimista hangulat uralkodott az amerikai börzéken.  A német Ifo üzleti bizalmi index csökkent a várt emelkedéssel szemben. (10.28.) Az amerikai ipari termelés szeptemberben felülmúlta az elemzõi konszenzust. A folyamatban lévõ szeptemberi használt lakások eladása jelentõsen, 5,6%-al visszaesett a várt 0,1%-os növekedéssel szemben. (10.29.) Októberben tíz havi mélypontra süllyedt a Conference Board fogyasztói bizalmi indexe. A szeptemberi amerikai kiskereskedelmi forgalom is visszaesett a várt növekedéssel szemben. A S&P CaseShiller ingatlanárakat mutató index viszont majdnem egy százalékot emelkedett augusztusban, amely sokéves rekordnak számít. A Fed nem változtatott a kötvényvásárlás összegén, de a kommentár optimista hangot ütött meg a gazdasági növekedéssel kapcsolatban. Ennek köszönhetõen alábbhagyott a vételi kedv, mert a piac ismét a monetáris politika közeljövõben várható szigorításával foglalkozott. Ugyanakkor nem várható a kötvényvásárlás volumenének csökkentése a jövõ év elején esedékes költségvetési megállapodásig. (10.30.) Októberben a várakozásokkal összhangban 0,2%-al növekedett a pénzromlás üteme az USA-ban. Az ADP felmérése alapján az amerikai vállalatok 130 ezer új állást teremtettek, az elemzõi várakozások 150 ezerrõl szóltak. Az eurózóna gazdasági bizalmi index jelentõsen megugrott, ismét javultak a gazdasági kilátások Európában. (10.31.) Chicago régió beszerzési menedzser indexe 65,9 pontra szárnyalt, az elemzõk csak 54,5-re számítottak. A heti új munkanélküli kérelmek száma kevésbé esett vissza, mint várták. (11.01.)A feldolgozóipari ISM index értéke hozzávetõleg kétéves csúcsot ért el az Egyesült Államokban.

Szólj hozzá