Az elmúlt hetekben a pénzvilág szinte teljes fókusszal a közel-keleti eseményekre koncentrált. Amerika és szövetségesei nagy valószínûséggel nem hajtanak végre támadást, mert a szír vegyi fegyverek orosz javaslatra nemzetközi ellenõrzés alá kerülhetnek. Az Egyesült Államok továbbra is lebegtette a szíriai katonai beavatkozás lehetõségét, hogy nyomás alatt tartsák és idõhúzó taktika alkalmazása esetén megbüntessék a diktátort, aki saját népe ellen vegyi fegyvereket vetett be. Ezzel a háborús fenyegetés és annak negatív üzenete a befektetõk számára nem múlt el teljesen, ugyanakkor a híreket kedvezõen fogadta a nemzetközi pénz- és tõkepiac.
Technikai oldal
Mi történt? A korrekció megtört és a Dow árfolyama egyértelmûen felfelé vette az irányt. A vizsgált idõszak legelején klasszikus vételi szituáció alakult ki, amelyet mindhárom grafikonba integrált technikai indikátor együttes jelzése (RSI, MACD, Stochastic) is megerõsített. A túladott állapotba került kurzus a 200 napos mozgóátlagot már nem érintette, a fordulat a 14770-es régióban történt. A jegyzések számára az 50 napos mozgóátlag fölé kapaszkodás bizonyult fontos feladatnak, amely a 37. hétre bekövetkezett. A kurzus ezzel megközelítette a 15450-es szintet, amely komoly támaszból ellenállásba váltott az augusztusi korrekció során. Az intenzív emelkedést jól mutatta, hogy az árfolyam fejlõdése a felsõ Bollinger szalagot is elérte.
Mi várható? A Dow Index árfolyama a hosszú távú mozgóátlagot jelképezõ 200 napos mozgóátlag fölött helyezkedett el, amely alapján folytatódhat az óriási rally. Az optimista befektetõk célára a 161,8%-os (15877,31) Fibonacci ellenállás lehet. A vezetõ amerikai index korrekciója után már vonzó lehet a vevõk számára, de az elõzõ és egyben történelmi lokális csúcs meghódítása 15660 közelében már közel van. Érdemes óvatosnak maradni, hiszen a Stochastic már túlvett árfolyamot jelzett és az RSI indikátor értéke is közel tartózkodott az eladási zónát határoló egyeneshez. Egy esetleges újabb eladási hullámmal járó profitrealizálásban a legszilárdabb támaszvonalak a 200 napos mozgóátlag és a 100%-os (14578,67) Fibonacci szint, amelyekrõl nagy valószínûséggel visszapattanhatnak a jegyzések.
Fundamentális oldal
Összefoglalás: Az elmúlt hetekben a pénzvilág szinte teljes fókusszal a közel-keleti eseményekre koncentrált. Amerika és szövetségesei nagy valószínûséggel nem hajtanak végre támadást, mert a szír vegyi fegyverek orosz javaslatra nemzetközi ellenõrzés alá kerülhetnek. Az Egyesült Államok továbbra is lebegtette a szíriai katonai beavatkozás lehetõségét, hogy nyomás alatt tartsák és idõhúzó taktika alkalmazása esetén megbüntessék a diktátort, aki saját népe ellen vegyi fegyvereket vetett be. Ezzel a háborús fenyegetés és annak negatív üzenete a befektetõk számára nem múlt el teljesen, ugyanakkor a híreket kedvezõen fogadta a nemzetközi pénz- és tõkepiac. A gazdasági szereplõk fellélegezhettek az olajárfolyam miatt, amely a piaci enyhüléssel lefelé vette az irányt. A menedék szerepet betöltõ arany erõteljes csökkenésbe váltott. A folyamatok természetes velejárója volt, hogy az ugyancsak biztonsági játékosok által kedvelt dollár is gyengülni kezdett, a vezetõ amerikai indexek pedig folytatták a hosszú távú emelkedõ trendben történõ kiteljesedést.
A másik fontos befektetési döntéseket befolyásoló tényezõ a Fed monetáris politikájának várható változásával volt összefüggésben. Pontosabban a kötvényvásárlási programot meghatározó amerikai nemzetgazdasági adatok és a Fed vezetõk nyilatkozatai irányították a hangulatot, ahogyan azt már megszokhattuk. A számok továbbra is vegyesek, szeptember elsõ hetét a pozitívabb, második hetét pedig az elemzõi várakozásokat alulteljesítõ adatok határozták meg.
Az európai közösséget tekintve az Európai Központi Bank és a Bank of England sem változtatott a kamatszinten. Számos makro jobb lett, mint ahogyan azt várták, amely elsõsorban a német gazdaság teljesítményének köszönhetõ. Reményre adhat okot, hogy az eurózóna kikerült a recesszióból és felfelé korrigálták a GDP adatokat, de ez a növekedés még rendkívül törékeny.
Részletek: (09.02.) Ünnep miatt zárva tartottak az amerikai tõzsdék. Az eurózóna feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe augusztusban tovább erõsödött, így ismét bízhatunk a konjunktúra kilátások javulásában. (09.03.) Az amerikai nem feldolgozóipari ISM index értéke augusztusban növekedett a várt csökkenés helyett. (09.04.) A Fed gazdasági körképe nem volt lényeges hatással a nemzetközi pénz- és tõkepiacra. Havi alapon növekedett az eurózóna bruttó hazai összterméke a felfelé korrigált adatok alapján, de éves szinten vizsgálva még mindig recesszióban van az európai gazdaság. Az eurózóna kiskereskedelmi forgalma tulajdonképpen stagnált az elõzõ hónap teljesítményéhez képest, míg éves szinten 1% fölötti volt a visszaesés mértéke. A német beszerzési menedzser indexet felfelé korrigálták. (09.05.) A nem feldolgozóipari amerikai beszerzési menedzser index túlszárnyalta az elemzõket, viszont kevesebb új munkahely jött létre. A heti új munkanélküli kérelmek száma továbbra is alacsony szinten tartózkodott. A Bank of England és az Európai Központi Bank sem változtatott a kamatszinten. (09.06.) Csalódást okoztak a német ipari termelés júliusi számai. A nem mezõgazdasági álláshelyek számának változása is kedvezõtlenre sikerült, mégis örült neki a piac. Hiszen az amerikai kötvényvásárlási program korlátozásának kitolásában bizakodtak a befektetõk. Az orosz elnök nyilatkozata rontotta a hangulatot, mely szerint Oroszország támogatja Szíriát egy katonai beavatkozás esetén. (09.10.) Barack Obama elhalasztotta a kongresszusi szavazást Szíriával kapcsolatban, mivel orosz javaslatra a szír vegyi fegyverek nemzetközi ellenõrzés alá kerülhetnek. Ezzel újabb fordulatot vettek a szíriai polgárháborús események, az amerikai katonai támadás esélye csökkenni látszott. (09.12.) Ismét kedvezõ adatot hozott az amerikai heti új munkanélküli kérelmek száma. Az eurózóna ipari teljesítménye éves alapon 2,1%-al zsugorodott, az elemzõk kisebb csökkenésre számítottak. (09.13.) A Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexe intenzíven visszaesett, az elemzõk stagnálás közeli értéket prognosztizáltak.