A vizsgált idõszak végéhez közeledve a befektetõk egyre inkább a szíriai eseményekre koncentráltak. A hírek szerint USA és szövetségesei akár ENSZ határozat nélkül is katonai intervenciót hajtanának végre, hogy megbüntessék a vegyi fegyvereket alkalmazó szír diktátort. Oroszország és Kína nem támogatják az akciót, ezért ENSZ felhatalmazás és nemzetközi jogi támogatás nem jöhet létre Szíriával szemben.  Szíria fõ szövetségese Irán, számtalanszor megfenyegette az Egyesült Államokat, de a háború destabilizálhatja az egész régiót és fokozhatja a humanitárius katasztrófát. 

Technikai oldal

Mi történt? A korrekció augusztus második felében is folytatódott, a 200 napos mozgóátlag vonala már elérhetõ közelségbe került. Az elõzményeket összefoglalva elmondhatjuk, hogy a Dow árfolyama leszakította a 15450-es támaszt, majd az 50 napos mozgóátlag vonalát is, amellyel megnyílt a tér a hosszú távú mozgóátlag irányába. A heves csökkenést jól mutatta, hogy a jegyzések az alsó Bollinger szalag mentén fejlõdtek. A vezetõ amerikai index árfolyama a 35. héten már 15000 pont alá bukott, az erõs zuhanásban két technikai indikátor már túladott állapotot jelzett. Az RSI és Stochastic indikátorok eladási szignált adtak. Hónap végén már az MACD vonala is közel állt ahhoz, hogy alulról metssze a szignálvonalat negatív tartományban, ezzel klasszikus vételi jelzést adjon.

Mi várható? A vezetõ amerikai index korrekciója idõszerû volt, hiszen a jegyzések már jelentõsen elszakadtak a mozgóátlagoktól. Természetes, hogy az árfolyam idõnként megpihen, ezért hosszú távú pesszimista következtetéseket nem vonhatunk le. A Dow árfolyama továbbra is a hosszú távú emelkedõ trendben fejlõdött. A legszilárdabb támaszvonalak a 200 napos mozgóátlag és a 100%-os (14578,67) Fibonacci szint, amelyekrõl nagy valószínûséggel visszapattanhatnak a jegyzések. Ebben jó eséllyel bízhatunk, hiszen a mozgóátlagok már vételt jeleztek, ezért visszatérhetnek a vevõk.  A bikák dominanciájához elõször az 50 napos mozgóátlaggal, majd 15450-es szinttel kell megküzdenie az árfolyamnak.

Fundamentális oldal

Összefoglalás: A vizsgált idõszak végéhez közeledve a befektetõk egyre inkább a szíriai eseményekre koncentráltak. A hírek szerint USA és szövetségesei akár ENSZ határozat nélkül is katonai intervenciót hajtanának végre, hogy megbüntessék a vegyi fegyvereket alkalmazó szír diktátort. Oroszország és Kína nem támogatják az akciót, ezért ENSZ felhatalmazás és nemzetközi jogi támogatás nem jöhet létre Szíriával szemben.  Szíria fõ szövetségese Irán, számtalanszor megfenyegette az Egyesült Államokat, de a háború destabilizálhatja az egész régiót és fokozhatja a humanitárius katasztrófát. A helyzet roppant bonyolult, az ellenzék tábora is megosztott, ezért nem tisztázott, hogy a diktátor bukása után melyik vezetõ vehetné át a hatalmat. Az esetleges katonai beavatkozás az egekbe hajthatja az amúgy is magas olajárfolyamot, amely veszélyeztetheti a globális gazdasági növekedést. A „risk off” hangulatban komoly korrekció zajlott a vezetõ amerikai részvényekben.

A piacot elsõsorban Szíriával kapcsolatos hírek foglalkoztatták, pedig örülni lehetett volna annak, hogy szeptemberben várhatóan nem következik be az amerikai kötvényvásárlási program korlátozása. Az utolsó Fed jegyzõkönyv errõl tanúskodott. De a Fed egyik legfontosabb indikátora, a tartós cikkek rendeléseinek hirtelen zuhanása is ezt támasztotta alá. Ugyanakkor pozitív amerikai makrók is akadtak. Alapvetõen jól teljesítettek a lakáspiaci számok, egyedül a függõben lévõ amerikai lakáseladások adatai lógtak ki a sorból. A heti új munkanélküli kérelmek száma továbbra is alacsony, szárnyaltak a fogyasztói bizalmi indexek és a második negyedéves GDP adatokat is jócskán felfelé módosították.


Részletek: (08.20.) Továbbra is 2% alatt van az eurózóna inflációja. (08.21.) Az utolsó Fed ülés jegyzõkönyve került nyilvánosságra, amely szerint szeptemberben még nem várható a Fed mennyiségi ösztönzésének korlátozása. Az elmúlt idõszakban megjelent és a jövõben publikált adatok miatt biztosat nem lehet tudni. Az amerikai használt lakások forgalma is sokkal magasabb lett, mint amire számítottak. (08.22.) Megerõsítették a korábban már közzétett német GDP számokat, miszerint az elõzõ negyedévhez képest 0,7%-os volt a növekedés, éves alapon pedig 0,5%. Az eurózóna beszerzési menedzser indexe szépen teljesített, elsõsorban a német számoknak köszönhetõen. Az amerikai heti új munkanélküli kérelmek száma magasabb lett a várakozásoknál, de így is alacsonynak számít. (08.23.) Jelentõsen süllyedt az új lakásértékesítések száma az Egyesült Államokban. (08.26.) A júniusi plusz után júliusban óriást zuhantak (-7,3%-ot) az amerikai tartós javak rendelései. A piacot jelentõs nyomás alatt tartotta a szíriai konfliktustól való félelem. A hírek szerint USA és szövetségesei akár ENSZ határozat nélkül is katonai intervenciót hajtanának végre, hogy megbüntessék a vegyi fegyvereket alkalmazó szír diktátort. Oroszország és Kína nem támogatják az akciót. Az esetleges katonai beavatkozás az egekbe hajthatja az amúgy is magas olajárfolyamot, amely veszélyeztetheti a globális gazdasági növekedést. (08.27.) A Conference Board által mért augusztusi fogyasztói bizalmi index intenzív ugrása erõteljes amerikai fogyasztásról tanúskodott. Németország gazdasági bizalmi indexe ismét emelkedett augusztusban. (08.28.) A függõben lévõ amerikai lakáseladások száma visszaesett a várt stagnálással szemben. (08.29.) A brit parlament elutasította, hogy beavatkozzanak a szír konfliktusba. Az elemzõi konszenzust hozta a heti új munkanélküli kérelmek száma az Egyesült Államokban. A 2. negyedéves amerikai GDP bõvülést 2,5%-ra korrigálták. Emelkedett a német munkanélküliek száma, de a munkanélküliségi ráta maradt 6,8%-on. (08.30.) Emelkedett a Chicago BMI és a Michigan fogyasztói bizalmi index is jól teljesített, a személyi kiadások csökkentek.

Szólj hozzá