A nyár elsõ hónapja feszült várakozással indult, az EKB-n volt a világ szeme, mindenki azt boncolgatta hogy lépnek-e Mario Draghiék az elõzetes utalgatásoknak megfelelõen.   A  kamatvágás nem maradt el és azt követõen egy átfogó monetáris lazító programot is bejelentettek, amelynek hatására szárnyalni kezdtek a részvényindexek, amibõl természetesen a német DAX index is kivette a részét.  Az EKB irányadó kamatrátáját 0.15%-ra vágták a korábbi 0.25%-ról, életbe lépett az egynapos betétekre vonatkozó negatív kamat is, -0,1%-os mértékkel, valamint csökkent a rövid lejáratú hitelek kamatlába is.

Az indexek árazása nem csak erre szállt el, mivel a sajtótájékoztatón bejelentésre került a hosszú távú finanszírozási program indítása, a bankok forrásigényeinek szélesebb körû kiszolgálása, megfontoltabb likviditáskezelés, illetve egy értékpapír vásárlási program elõkészítése. Ha ez önmagában kevés lett volna,  a pénteki NFP adat is pozitív hatással volt a piacokra, mivel hozta az optimista várakozást, nem maradt el az elõrejelzéstõl. Egész hónapban a történelmi maximum értéke közelében mozgott a DAX index árfolyam, a kamatdöntés után már nyugodtabb nyári kereskedés jellemezte a piacot, összességében enyhe mínuszban zárult a hónap egy 121 pontos eséssel, amely 1.2%-os gyengülésnek felel meg a 10 000 euró közelében állomásozó Daxnál.

Technikai oldal

 

Mi történt? Elsõ körben a kõkemény lélektani szintrõl lefordult a DAX árfolyam, de némi erõgyûjtés után ismét nekirugaszkodott a 10 000-nek. Másodjára sem sikerült áttörni, így egy duplacsúcsot rajzolt ki az ármozgás a charton, amelybõl teljesült a 9750-9800-as sáv visszatesztje, ahol egyben az 50 napos exponenciális mozgóátlag és a 23.6%-os Fibonacci szint is az árfolyam útjába állt.   Ez igen jó beszállást biztosított az optimistábbaknak, késõbb újra megcélozta a 10 000-et a jegyzés, az viszont hogy sikerül-e bevenni már csak júniusban fog eldõlni. Az árfolyam hajszál pontosan az emelkedõ trendcsatorna közepén helyezkedik el, így igen nagy teret kap a mozgásra anélkül, hogy sérülne a hosszú távú emelkedés, akár 500 pontos esés sem okozna még trendfordulót.

 

Mi várható? A visszatesztnél kiválóan megtámogatta a Stochastic indikátor az árfolyamot, amely a korábbi ellenállás elérésekor nem tudott tovább esni. A többi indikátoron már a kifáradás jelei vehetõk észre: az RSI-n negatív divergencia alakult ki és az MACD is lefelé tart. Ezek lassabban jelzõ indikátorok, így fontos a megerõsítés más jelzés formájában, például ha a divergencia párosul egy ellenállási zónával vagy akár egy Stochastic jelzéssel, akkor nagy valószínûséggel alakulhat ki korrekció, ritkábban pedig nagyobb esés is indulhat. Ha a visszateszt adta vételi lehetõségekbõl kimaradtunk, akkor most már érdemes kivárni, hogy mi történik a 10 000-es szinttel, kitörés esetén komoly lendületet kaphat az árfolyam és olyan szintekre repülne, ahol még korábbi ellenállás sincsen és a lélektani szintek is messzebb találhatóak a 10 000 elhagyását követõen.

Szólj hozzá