A viszonylag kedvezõ külpiaci helyzet miatt a CHF/HUF nem gyengült jelentõsen. A nyolcadik héten két forintgyengítõ tényezõ hatására láttuk az CHF/HUF devizapárt 258 fölött. Egyrészt az ukrajnai események radikalizálódása komolyan hozzájárult nemcsak a forint, hanem a régiós devizák gyengüléséhez. Másrészt a jegybank újabb, elemzõi várakozáson felüli kamatvágása adott egy pofont a forintnak. A kilencedik héten erõsödni tudott a magyar fizetõeszköz, mert az ukrán események Janukovics távozásának hatására kedvezõ fordulatot vettek. Valamint az optimista pénz- és tõkepiaci hangulat is támogatni tudta a CHF/HUF enyhe visszatesztjét.

Technikai oldal

Mi történt? Február újabb vételi hullámot és ezzel újabb lokális maximumot nem hozott, de az árfolyam sikerrel konszolidálódott a magasabb zónákban. Ezt mutatja, hogy a jegyzések 250 fölött mozogtak a teljes vizsgált idõszakot tekintve. A február eleji enyhe korrekcióban még átszakadt a 100%-os (252,49) Fibonacci szint.  Ezt követõen az említett Fibo szint folyamatosan támaszból ellenállássá változott. Majd végül február 18-at követõen a kurzusnak sikerült 252 fölött stabilizálódni.  Az idõszak végén összeszûkülõ Bollinger szalagok komolyabb mozgást vetítettek elõre a közeljövõben.

Mi várható? A technikai indikátorok eltérõ jelzései most nem adtak segítséget. A mozgóátlagok alapján egyértelmûen gyenge forinttal számolhatunk, a forint gyengülõ tendenciája sok éve tartó, intenzív folyamat. A CHF/HUF devizapár az 50 és 200 napos mozgóátlag fölött fejlõdött, így nagyon erõs emelkedõ trendben tartózkodott az árfolyam. Egy pesszimista forgatókönyv esetén akár 260 fölötti CHF/HUF árfolyammal számolhatunk. Egyrészt a jegyzések 2012-ben már mozogtak hasonlóan magas zónákban. Másrészt a 100%-os (252,47) Fibo fölötti konszolidáció következtében megnyílt a tér a 161,8%-os (267,65) Fibonacci ellenállás irányába. Ellenkezõ esetben a 100%-os (252,47) Fibonacci szint és a vízszintes trendcsatorna felsõ vonala képezhet támaszt az árfolyam számára, amely leszakítása kapcsán beszélhetnénk az árfolyam korrekciójáról.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

A nemzetközi pénzpiaci folyamatok kiemelten fontosnak bizonyultak a forint mozgása szempontjából.  A hatodik héten a kedvezõtlen amerikai munkaerõpiaci adatok visszahozták a vevõket a piacra, mivel a spekulánsok várakozásai alapján a rosszabb foglalkoztatási helyzettel párhuzamosan a Fed szigora enyhülhet. A CHF/HUF árfolyam 250-ig erõsödött a pozitív nemzetközi hangulatnak köszönhetõen. A hetedik héten egyrészt az amerikai fiskális politika került pozitív fókuszba, amikor a képviselõház megszavazta az adósságplafon feltételek nélküli megemelését. Így 2015. március 15-ig biztosították az Egyesült Államok adósságának finanszírozását. Másrészt a monetáris politika esetleges változásai miatt az egész világ Janet Yellenre figyelt. A Fed elnöknõje Ben Bernanke politikájának folytatásáról beszélt, amely megnyugtatta a piacot. A viszonylag kedvezõ külpiaci helyzet miatt a CHF/HUF nem gyengült jelentõsen. A nyolcadik héten két forintgyengítõ tényezõ hatására láttuk az CHF/HUF devizapárt 258 fölött. Egyrészt az ukrajnai események radikalizálódása komolyan hozzájárult nemcsak a forint, hanem a régiós devizák gyengüléséhez. Másrészt a jegybank újabb, elemzõi várakozáson felüli kamatvágása adott egy pofont a forintnak. A kilencedik héten erõsödni tudott a magyar fizetõeszköz, mert az ukrán események Janukovics távozásának hatására kedvezõ fordulatot vettek. Valamint az optimista pénz- és tõkepiaci hangulat is támogatni tudta a CHF/HUF enyhe visszatesztjét.

A magyar gazdaságpolitika kockázata most is ott lebeg a levegõben. A devizahiteles mentõcsomag körüli bizonytalanság továbbra is fennáll. De az elmúlt hetekben a monetáris politika került fókuszba. Az MNB a kamatcsökkentést az export, a magyar versenyképesség támogatása és az infláció felpörgetése érdekében teszi. Ezzel másolja fejlett országok jegybankjait. Csakhogy Magyarország nem az Egyesült Államok, Japán vagy Nagy-Britannia. Ráadásul ez a „játék”  ezekben az országokban is veszélyes lehet. Nemhiába, a Fed is készül szigorítani extrém laza pénzpolitikáját. A jegybanki kamatvágás azért lehet aggasztó, mert az alacsony kamatok miatt veszélybe kerülhet az ország finanszírozása. Megtörténhet ugyanis, hogy az aukciókon nem kelnek el a magyar állampapírok. Magyarország esetében addig nincsen probléma, amíg a nemzetközi piacokon nyugodt és optimista hangulat uralkodik. Ez ugyanakkor bármikor képes gyors és hirtelen fordulatra. Kedvezõtlen fejlemények és ezzel párhuzamosan a kockázati étvágy csökkenése esetén a külföldi pénztõke gyorsan elvándorolhat. Különösen akkor, ha az állampapírok kamatfelára alacsony szinten áll. Ilyen kiélezett helyzetekben kockázati felárat kell fizetni a befektetõknek, amely akár kamatemelésre kényszerítheti a jegybankot.


Részletek:

(01.02.) A Figyelõben megjelent információk szerint készül a kormány újabb devizamentõ csomagja, amely rövidesen nyilvánosságra kerül. A kormány megvárja az Európai Bíróság és a Kúria állásfoglalását, hogy elkerüljön egy uniós eljárást Magyarországgal szemben. A magazin elvileg kevésbé radikális mentõcsomaggal számol. (01.03.) A magyar költségvetési hiány 2013-ban 2,3-2,7% között alakult Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint, így jóval kedvezõbben alakulhatott a deficit a vártnál. A magyar munkanélküliségi ráta 9,3%-ra csökkent, a foglalkoztatás 4 millió fõ fölé emelkedett. (01.06.) A Magyar Hírlap megszellõztette, hogy az eddig kevesek által ismert magyar Széchenyi Bank állami segítséggel megvásárolhatja a magyar Raiffeisen bankot. (01.07.) A bedõlõ hitelekkel küzdõ osztrák Raiffeisen Bank magyar leányát egy euróért vásárolhatja meg az állami támogatást élvezõ Széchenyi Bank. (01.08.) Az osztrák anyavállalat mégsem értékesíti a magyarországi Raiffeisen leányvállalatot. A magyar ipari termelés volumene 6,9%-al szemben 5,8%-al emelkedett. A hazai kiskereskedelem 4,9%-al ugrott meg, az elemzõk csak 2,8%-os növekedésre számítottak. Az önkormányzatok nélküli költségvetési hiány értéke 52,9 milliárd forint volt decemberben. (01.09.) Magyarország külkereskedelmi mérlegének egyenlege 804 millió eurós aktívumot mutatott. (01.14.) A Mol földgáztároló cége, az MMBF Zrt. állami tulajdonba kerülése lezárult. A magyar ipari termelés novemberben 0,5%-al süllyedt, éves szinten közel 6%-os volt az ipar bõvülése. (01.15.) 114 millió euró és 60 milliárd forint értékû hitelt vett fel a Moltól államhoz került MMBF gáztároló vállalat. A pénzromlás üteme 43 éves mélypontra süllyedt, decemberben 0,5%-al csökkentek a fogyasztói árak. (01.16.) Elvileg megegyezés várható, de legalábbis közeledtek a vélemények a horvát kormány és a MOL között. (01.20.) Egy horvát lap szerint fél százalék körüli piaci részesedéssel bíró horvát bankot vehet az OTP. (01.21.) Az MNB 2,85%-ra süllyesztette a jegybanki alapkamatot. A KSH szerint a várthoz képest kicsit visszaesett a bruttó átlagkeresetek és nettó keresetek emelkedése. (01.29.) Az elemzõk véleményének megfelelõen 75 milliárdról 65 milliárd dollárra csökkentette a Fed a kötvényvásárlás havi keretét. A Fed optimista képet festett az amerikai gazdaságról és a kilátásokról. (01.30.) A magyar munkanélküliségi ráta 9,1%-ra süllyedt. A KSH egy tizeddel, 4,8%-ra lefelé módosította a novemberi kiskereskedelmi forgalom értékét. (01.31.) A külkereskedelmi mérleg többlete 825 millió euró volt tavaly novemberben a KSH szerint, miközben az export 6,3%-al, az import 2,9%-al bõvült. 

Szólj hozzá