„Az áprilisi mozgások megerõsítették, hogy az elmúlt idõszak gyengülõ periódusa után bõven van tér lefelé is az árfolyam számára.” – írtam helyesen elõzõ elemzésemben. A forint erõsödését a kormányzati kommunikáció szépen támogatta, mivel már május elejétõl tudtuk, hogy a kormány kész az újabb adóemelésekre, hogy megfeleljen Brüsszel elvárásainak. A vizsgált idõszakban igen fontos fejezet zárult le a hazánkkal szembeni túlzott deficit eljárás megszüntetése miatt.

Technikai oldal

Mi történt? „Az áprilisi mozgások megerõsítették, hogy az elmúlt idõszak gyengülõ periódusa után bõven van tér lefelé is az árfolyam számára.” – írtam helyesen elõzõ elemzésemben. Májusban a forint egy rövidtávú csökkenõ trendet alakított ki, melyet gyönyörûen prezentál a sárgával behúzott trendvonal. A Bollinger szalagok összeszûkülése hó elején elõre jelezte, hogy jelentõs mozgás várható. A svájci frank gyengülése a forinttal szemben 245-nél kezdõdött. A jegyzés 238-nál nemcsak a 38,2%-os Fibo szintet szakította át, hanem az enyhén emelkedõ hosszú távú trendet jelentõ 200 napos mozgóátlagot is.  A forint egészen 228-ig hatolt, amely a 0%-os (227,97) Fibonacci támaszvonal egyben. Az CHF/HUF csökkenése a vizsgált idõszakban szinte töretlennek bizonyult, az utolsó három nap során az irány mégis komoly dinamikával megfordult.  A medvék kifulladtak, a kurzus nem volt képes áttörni a 228-as szintet. Néhány kereskedési nap alatt a májusban történt forinterõsödés közel két harmada eliminálódott, a vizsgált idõszak végére hozzávetõleg 5-6 forint elõny maradt az áprilisi záró árfolyamhoz képest. A bikák dominanciáját megerõsítették a grafikonba integrált technikai indikátorok (Stochastic, RSI és MACD) vételi jelzései.

chf/huf május

Mi várható? A CHF/HUF kurzus a vizsgált idõszak végére éppen a 200 napos mozgóátlag közelében, közvetlenül az 50 napos mozgóátlag szintje alatt tartózkodott. Az ellenállási vonalak közelében gyakran nehéz megjósolni az irányt, ezért mindenképpen érdemes stop-loss szabályt betartva kereskedni. A jegyzés nem volt képes a kritikusnak számító szintek alatt stabilizálódni, így most a gyengülés valószínûbb, amelyet erõsítenek az indikátorok szignáljai. A bikák irányítása esetén az 50%-os (241,42) Fibonacci szint jelenthet komolyabb ellenállást, utána komolyabb tér nyílhat felfelé. Ellenkezõ esetben a 0%-os (227,97) Fibo szintet tekinthetjük a legjelentõsebb támaszvonalnak.

Fundamentális oldal

Összefoglalás: A forint erõsödését a kormányzati kommunikáció szépen támogatta, mivel már május elejétõl tudtuk, hogy a kormány kész az újabb adóemelésekre, hogy megfeleljen Brüsszel elvárásainak. A vizsgált idõszakban igen fontos fejezet zárult le a hazánkkal szembeni túlzott deficit eljárás megszüntetése miatt. Ezáltal egy fontos kockázati tényezõ, az EU támogatások esetleges elvonása megszûnt, amellyel végre lekerültünk az Európai Unió szégyenpadjáról. Úgy tûnik, hogy az EU pozitív döntését elõre árazta a piac, így a kedvezõ határozat után már nem maradt tér a további EURHUF csökkenéshez. A makro számok sajnos nem teljesen kedvezõek, hiszen a kiskereskedelem és ipari termelés hanyatlása még mindig folytatódott. Másrészrõl viszont kedvezõ nemzetgazdasági adatok is nyilvánosságra kerültek, hiszen például jókora külkereskedelmi többletet termelt a magyar gazdaság az év elsõ három hónapjában.  Sokadik recesszióban eltöltött negyedév után végre növekedett a magyar GDP az idei elsõ negyedévben és a munkanélküliségi ráta hirtelen csökkenése is biztató lehet.

Szólj hozzá