A búza árfolyam elérte a tavaly szeptemberi mélypontját és a hosszú távú trend alapján nem látszik benne fordulat. A gyenge dollár és az északi vetési területeken tapasztalt száraz idõjárás adott támaszt az áraknak április közepén, ráadásul Kansas államban már csökkentették is a kilátásokat. A kanadai termés-elõrejelzés 4%-os növekedést mutat tavalyhoz képest, mely a kínálati oldalt erõsíti, és az árakat csökkenti. Oroszország hasonló mértékben, 4%-kal emelte meg a várakozásainak sávját, ráadásul július 1. elõtt eltörölheti a gabona exportvámját, amivel erõs konkurenciát jelent majd a piacon. Az EU számításai alapján az összes termés tavalyhoz képest 3%-kal alacsonyabb lesz, de az ötéves átlagnál még mindig 4%-kal magasabb.

 

Mi várható?

A technikai kép egyértelmû esést vetít elõre, melyet a korábban felvázolt fundamentumokat érintõ események is megerõsítenek. Ehhez elsõ körben le kéne törni a szeptember óta kitartó erõs támaszt, mely nagyjából megegyezik a pirossal kiemelt fordított füles csésze alakzat nyakvonalával. Az elsõdleges Fibonacci-célár a piros nyíl végében található a 161,8%-os szinten. Elsõ körben tehát 10% körüli búza árfolyamesés várható, amennyiben nem szól közbe természeti katasztrófa. Ellenállást jelent mindhárom mozgóátlag, a korábbi csúcsok, illetve a narancssárga, bõ egy éve életben lévõ csökkenõ trendvonal. Támasz a jelenlegi árfolyamon van, alatta a célár.

Benne van a pakliban egy felpattanás a következõ néhány hétben, amit az indikátorok próbálnak kézzel-lábbal jelezni. Az MACD vétel közelében található, az RSI és STS pedig meggyõzõen ajánlanak long pozíció felvételt. Az 50 és 120 napos mozgóátlagok közelsége miatt szkeptikus vagyok, illetve „ennyiért” nem hajolunk le, ha közben akár ki is rabolhat a mögöttünk álló. Kétesélyû tehát a jelenlegi helyzet, de hosszabb távon mindenképp esésre számítok.

Szólj hozzá