A búza árfolyam október végén esésnek indult, amit számos fontos hír fûtött. Melegebb, szárazabb idõjárás volt tapasztalható a Fekete-tenger térségében, ezáltal csökkent a korábbi esõzések miatti kár várható nagysága, vagyis jobb termésre számítanak 2014-ben. Argentínában a hosszú aszály után végre esõzések érkeztek a betakarítás elõtt álló, kiszáradt búzaföldekre. India 13%-kal csökkentette az exportra szánt búza árát, hogy a szállításokat felturbózzák. Kanada és Kazahsztán jó terméskilátásai miatt a Nemzetközi Gabonatanács 696 millió tonnára emelte a jövõ évre várható termés nagyságát.

 

Augusztus elején elindult a sötétkékkel kiemelt emelkedõ trend, melynek során szeptember utolsó harmadában a régóta fennálló sárga színû csökkenõ trendcsatorna felsõ szárát is áttörte a búza árfolyamgörbéje. A tendencia azóta is érvényben van, azonban kritikus ponthoz érkeztünk. Az emelkedésre húzható Fibonacci-szintek alapján látszik, hogy az 50%-os korrekciónál járunk, ami történetesen a trendvonalat a napokban metszi. Ezzel itt komoly támaszra számíthatunk, ami ha kitart, újabb magasságokba emelkedhet az árfolyam. Ha ez elesik, akkor búcsút inthetünk a tartós emelkedõ pályának és támaszra legközelebb a csökkenõ trendnél találhatunk, illetve az augusztusi aljnál. Jelenleg az is aggasztó, hogy mindhárom fontos mozgóátlagot letörte, egyik se tudta megtartani. A hírek alapján ez azonban nem meglepõ.

A forgalmi adatok alapján semmi különös nem látszik, nagyjából átlag alatti kereskedési kedv jellemzi a búzát az utóbbi hetekben. Mindhárom indikátor eladáson áll október közepe óta, azonban látszanak a biztató jelek a sztochasztikus oszcillátor és az relatív erõsséget mutató RSI indikátor esetében. A többszörös támaszszint miatt jó eséllyel számíthatunk felpattanásra.

Szólj hozzá