Ötéves mélyponton az olaj árfolyama! Az eladói nyomás tovább fokozódik, Oroszországnak egyre jobban fáj, hogy 110$-os árfolyamra tervezték a jövõ évi büdzsét. Ami rossz az olajkitermelõ és exportáló országoknak, az jó az importõröknek. Az üzemanyagárak zuhanása felér egy világviszonylatbeli rezsicsökkentésnek. Ennek köszönhetõen akár még a stagnáló EU gazdaság is felpöröghet. Olcsóbb lesz a szállítmányozás, az emberek olcsóbban eljutnak nyaralni, pöröghet a belföldi turizmus, csökkenõ repülõjegy árakkal pedig a globális vérkeringés pezsdülhet fel. Elõrejelzések alapján azonban a világpiaci kereslet is csökkenni fog az olaj iránt, ami szintén az árak csökkenését eredményezheti. Szaúd-Arábia olajminisztere Limában egy újságírói kérdésre kijelentette, hogy eszükben sincs csökkenteni a kitermelést, ami 45$ felett számukra mindenképp nyereséges.

 

Mi várható?

A fenti Brent-olaj grafikonon hónapos felbontásban vizsgáltam meg a technikai jeleket, naposon semmi fogódzkodó nem látszódott. A narancssárga csökkenõ trendrõl pattant le a zuhanás kezdetekor és nem maradt támasz egészen a 2009-es mélypontig. A nemrég letört 200 havi exponenciális mozgóátlag sem bírta megtartani. Amennyiben az imént említett alj körüli szintek sem tudják megtámasztani 45$ körül, úgy ismét megláthatjuk az 1999-es 10$-os olajárat. Érdekes eljátszani a gondolattal.

Az indikátorok egyöntetûen eladási jelzésen állnak a napi, heti és havi felbontású chartokon egyaránt. Az értékeik alapján kijelenthetõ, hogy extrém módon túladott állapotban vannak. MACD -7 körül, RSI 25 alatt és STS 6 alatt nem sûrûn fordult elõ. Semmiképp sem ajánlok most vételeket, mert hulló kés effektus ez a mostani történet.

 

Szólj hozzá