Irakban gõzerõvel folyik a kõolajkitermelés, 1979 óta nem látott magasságokba emelkedett a felszínre hozott olaj mennyisége. Ezzel a markáns kínálatbõvüléssel tovább esett a Brent árfolyam is. Az OPEC februárban túlszárnyalta a saját maga számára felállított napi 30 millió hordós kvótát, azonban szankció emiatt nem várható, hiszen a tagországokra nem vonatkozik külön kvóta. Az OPEC számításai szerint 2014-ben napi 29,6 millió hordóra várható igény a tavalyi 29,2 millióhoz képest, ami kis növekedést jelent. Líbiában törzsi lázadások miatt a napi kitermelés mindössze 360 ezer hordóra tehetõ, ami 170 ezerrel marad el a várttól. Az orosz-ukrán konfliktus miatt nem tudtak jobban esni az árak, de a friss Putyin nyilatkozat megnyugtató hangvétele miatt ez a faktor is valószínûleg ki fog esni.

 

Mi várható? Nagyon rég óta épül a kékes szürkével közrezárt szimmetrikus háromszög technikai alakzat, melybõl hamarosan ki kell törnie. Nagyon távolról szemlélve ez a formáció egy emelkedõ trendben alakult ki, ezért a kitörést felfelé várjuk, azonban a kitermelésrõl szóló adatok és a kínálati bõvülés fundamentálisan inkább az esés irányába tolja el a valószínûséget. Ha felfelé sikerülne kitörnie és átvinné a pirossal jelölt ellenállásszintet, úgy az elsõdleges Fibonacci-célárig rallyzhatna 115$ környékéig. Jelenleg ellenállásként tornyosul az árfolyam fölé a három kedvelt exponenciális mozgóátlag együttese is. Esésben támasz a korábbi aljpontoknál várható, egyébként pedig nagy mélységek nyílhatnak meg, ha az OPEC sem fogja vissza a kitermelést.

A népszerû indikátorok már inkább a vételi jelzések kiadásán fáradoznak, az MACD és az RSI is elég mélyre esett, a semleges zóna aljánál, a vételhez közel járnak. A sztochasztikus oszcillátor ismét élen jár, nagyon vételi szignált szeretne adni, azonban a két nappal ezelõtti fekete gyertya miatt elbizonytalanodott.

Szólj hozzá