A búza világpiaci árfolyama június óta, kisebb korrekciókkal, meredek emelkedésbe fordult. Elõkerültek a befektetõi aggodalmak az USA Közép- Nyugatán vetett búza betakarítását illetõen, ahol egyrészt késések tapasztalhatók, másrészt minõségbeli problémák is akadnak a terménnyel. Az Európát, Ausztráliát és Kanadát sújtó aszályos nyár szintén nem tesz jót a várható terméshozamnak. Az EU már csökkentette 1,5 millió tonnával a várható mennyiséget, így 140 millió tonna össztermésre mutat a nyíl. A fenti, fundamentumokat meghatározó hírek és idõjárási helyzet miatt joggal indult rallynak a búza árfolyam, melyet a két éves csökkenõ trendvonal tudott csak megállítani elsõ körben.
Mi várható?
A pirossal jelölt, 2014 májusa óta érvényben lévõ csökkenõ trendvonal sikeresen megállította az emelkedést, ahogy tette ezt tavaly decemberben is. A kérdés már csak az, hogy a jelenleg zajló, lefelé mutató ék jelleget sejtetõ korrekció után képes lesz-e újult erõvel áttörni és elindulni a kékkel kiemelt dupla alj technikai alakzat elsõdleges célára felé? Ez az érték a 161,8%-os Fibonacci-szintnél található, magasabban, mint a tavaly májusi csúcs. A trendvonal elhagyása után még ellenállást jelenthetnek a korábbi csúcsok, támasz pedig legközelebb a mozgóátlagoknál, majd alattuk pedig a korábbi mélypontoknál található. 2015-ben alaposan fellendült a búza forgalma és a növekvõ trend továbbra is szemmel látható. Az MACD indikátor egyelõre még vételi jelzésen áll, azonban a korrekciós beindulásakor az RSI és STS eladásba váltottak. Értékük eléggé magas, volna még hova korrigálni.
Összefoglalva:
Amennyiben az idõjárás továbbra is kellemetlen helyzetbe hozza a farmereket és a terméshozamért aggódókat, úgy jó eséllyel tovább emelkedhet a búza árfolyama. Technikailag is erõsen benne van a levegõben a rally folytatódása, azonban nem elvetendõ, hogy a piros és zöld szárak akár egy csökkenõ háromszögbe is beszoríthatják az árfolyamgörbét.