Az arany árfolyam 2014-ben két emelkedõ hullámát leszámítva ugyanott áll, mint év elején, 1200$ körüli unciánkénti értéken. A spekulánsok elfordultak a nemesfémtõl, ami szembetûnõ volt a forgalmi adatsoron. Az év végére azonban az indiai importvámok eltörlése némi löketet adott a lakosság aranyéhségének. Az IMF beszámolójából kiderült, hogy Ukrajna hónapok óta csökkenti aranytartalékait, közben Oroszország nyolc hónapja már csak növeli. Ezzel Putyinék a világ ötödik legnagyobb tulajdonosai a sárga nemesfémnek. Sok spekuláns várta, hogy a bezuhant olajár kompenzálására majd aranyat adnak el, de ezt a számok megcáfolták. Az arany charton tovább épült a pirossal kiemelt árbocszalag, vagy szimmetrikus háromszög alakzat az év végéhez közeledve.
Mi várható?
A szimmetrikus háromszög trenderõsítõ alakzat, a korábbi esõ trendnek adhat lendületet. Egyelõre támaszra lelt a november és december közötti emelkedõ szakaszra rajzolható Fibonacci-szintek 61,8%-os korrekciós szintjén, de az alakzaton belül rohamosan fogy a mozgás számára rendelkezésre álló hely. Elõbb utóbb valamelyik irányba ki fog törni és a további hetek mozgásának irányát várhatóan el fogja dönteni. Emelkedésben ellenállás a felsõ szár, melyet a 120 napos mozgóátlag erõsít, felette pedig a 200 napos mozgó, illetve a korábbi csúcsok. Esésben támasz az alsó szár, illetve a novemberi alj. Az irány eldöntéséhez várhatóan kiemelkedõ forgalom fog társulni, egyébként fals mozgásra érdemes gyanakodni.
Vegyes képet festenek az indikátorok. Az MACD vételbe billenés elõtt áll, határozottan egymásra feküdtek görbéi, napok kérdése a jelzés észlelése. Az RSI a decemberi csúcs óta eladáson áll, de nem tudott megfelelõ mélységbe süllyedni, 40 környékén fordult és újra 50 fölé került, ami nem éppen megbízható vételi jelzés, de a trend miatt érdekes és érdemes figyelembe venni. Egyedül a sztochasztikus oszcillátoron egyértelmû a bika jel, ami önmagában még kevés a döntés meghozatalához.