A vártaknak megfelelõen nem tudtak tovább emelkedni júniusban az amerikai részvényindexek. Nagy meglepetések nem történtek ezúttal a tengerentúlon, inkább a görög csõd került elõtérbe világszerte. Janet Yellen FED elnök szerint már így is túl nagy jelentõséget tulajdonítanak a befektetõk a kamatemelés hatásainak. Nyilatkozataiban nyugtatta a piacokat, hogy nem kell aggódni, nagyon támogató lesz a monetáris politika az elkövetkezendõ idõszakban, ezzel növelve az amerikai részvényindexek további emelkedésének esélyét. A FED elnöke arról is beszélt a kamatdöntést követõ sajtótájékoztatóján, hogy optimista a gazdasági környezettel kapcsolatban és még idén el fog dõlni a kamatemelési ciklus kezdetének idõpontja.
Kivételesen nem a hónap elsõ pénteki napján került publikálásra az egyik legfontosabb amerikai munkaerõ-piaci mutató, mezõgazdaságon kívüli új munkahelyek száma, vagyis az NFP. A függetlenség napja miatti szünnap következtében már csütörtökön közzétették az adatokat, amely jelentõségébõl fakadóan a FED döntésére is hatással lehet. Maga az NFP adat némileg várakozáson alul teljesített 223 000 új munkahellyel a várt 231 000-rel szemben. A munkanélküliségi ráta azonban meglepõen alacsony, 2008 óta nem látott szintekre, 5.3%-ra süllyedt. Utóbbiból lehet következetni, hogy a januári gyenge amerikai gazdasági teljesítés csak idõszakos volt és Yellenék is megõrzik az optimizmusukat. A felemás adatokat enyhe gyengüléssel fogadták az amerikai részvényindexek. A kamatemelés kezdetének továbbra is szeptember a legvalószínûbb idõpontja, nyáron már minden bizonnyal nem kell számolnunk ezzel.
S&P 500 Index
Kiválóan jelezte elõre a chart az S&P amerikai részvényindex lendületének elfogyását, amelyrõl a júniusi elemzésben volt szó. Egészen a várt támaszzónáig esett vissza az árfolyam, ahol a pirossal jelölt 200 napos exponenciális mozgóátlag is megerõsítette a támasz szintet, amelyrõl visszapattant az S&P árfolyama. Itt már a Stochastic is longos jelzést mutat, egyelõre jó eséllyel oldalazásba fordult át a korábbi emelkedõ tendenciából az amerikai tõzsdeindex.
Dow Jones Index
A korrekció jelei a Dow Jones részvényindexen is megfigyelhetõek, de az emelkedõ trend továbbra is töretlen hetes idõsíkon. A visszaesés az emelkedõ trendvonal közeléig, az 50-es EMA-hoz hozta le az árfolyamot, miután többszöri próbálkozásra sem tudta áttörni a részvényindex jegyzése a 161.8%-os Fibonacci szintet. Jelenleg nem figyelhetõ meg együttállás az indikátorokon, a Stochastic már leért az alsó zóna közelébe, de markáns fordulós jel nem alakult ki a részvényindex mozgását illetõen. Az RSI az 50-es támaszt próbálja törni éppen, míg az MACD lassú tempóban tart dél felé. Célszerû megvárni a múltkorihoz hasonló, többszörösen is megerõsített jelzéseket, amelyek jó eséllyel megvalósulnak, jelenleg azonban ilyenek nem alakultak ki.
Ha rövidesen megkezdõdik a kamatemelési ciklus, az amerikai részvényindexek szempontjából kettõs hatású lesz, mivel a befektetõk egy része át fog pártolni a biztonságos eszközökbe, ugyanakkor ez egy jó visszaigazolás a gazdasági növekedésre.