Az orosz RTS tõzsdeindex árfolyama október óta elszakadt az olaj világpiaci árfolyamától, ami érdekes változást jelent. Az oroszok megjelenése a szíriai-iraki hadszíntéren olyan erõt mutathat, amit többen félreértenek és a gazdaság növekedésére számítanak, holott a valóságban idén 3% körüli GDP csökkenést tudott produkálni az eurázsiai nagyhatalom. Az érdeklõdés erõsen visszaesett nyár óta az orosz tõzsde iránt, ami a forgalmi adatokon jól látszik. Az indikátorok jelenleg egyöntetûen eladást javasolnak.

Mi történt?

Az orosz RTS tõzsdeindex árfolyama október óta elszakadt az olaj világpiaci árfolyamától, ami érdekes változást jelent. Az oroszok megjelenése a szíriai-iraki hadszíntéren olyan erõt mutathat, amit többen félreértenek és a gazdaság növekedésére számítanak, holott a valóságban idén 3% körüli GDP csökkenést tudott produkálni az eurázsiai nagyhatalom. Ennek legfõbb oka az olajár padlózása. 60-70$ körüli árfolyamon tudna nulla hasznot hozni, és 100$ feletti árfolyamon volna ismét nullás az orosz költségvetés. Közben az Iszlám Állam nevû gyilkosok felrobbantottak egy orosz chartergépet Egyiptom felett, melynek hatására csak még hevesebbé váltak az orosz bombázások az ISIS ellen. A török légierõ is lelõtte egy orosz repülõt, mely egy vadászgép volt és állítólag pár másodpercre belépett a török, vagyis NATO légtérbe. A lépés jogos volt, de elegánsnak nem mondható. Egyelõre nem eszkalálódott a háborús helyzet, de gazdasági szankciók özönét indította el Oroszország Törökország irányába.

Mi várható?

Az RTS napi felbontású chartján jól látható a világoskékkel kiemelt, emelkedõ irányba mutató ék alakzat, ami rendszerint trenderõsítõ hatású, amennyiben csökkenõ irányú az uralkodó trendirány. Esetünkben május óta tart az árfolyamesés, amit az augusztusban indult korrekció, és egyben ék alakzat szakított meg. Az esésbõl számolt 50%-os Fibonacci-korrekciós szint jelenleg ellenállást fejt ki az árfolyamra, amit a 200 napos exponenciális mozgóátlag tesz erõsebbé. Az elmúlt napok során a 200 és 50 napos mozgók jelentettek valamiféle támaszt az esésben, ezek alatt az ék alsó szára jelenti az utolsó fogódzkodót. Az alakzat szûkül, de van még bõven tér a 61,8%-os korrekciós szint eléréséig, ami akár január-februárig is elhúzódhat. Ennek megtörténte nem szükségszerû, de technikailag ideálisabb volna. Amennyiben letörik az ék alakzatból, célba veheti a zölddel jelölt emelkedõ trendvonalat, aminél erõs támaszra számíthatunk. Az ék célára ennél azonban jóval mélyebben van. Az érdeklõdés erõsen visszaesett nyár óta az orosz tõzsde iránt, ami a forgalmi adatokon jól látszik. Az indikátorok jelenleg egyöntetûen eladást javasolnak.

Összefoglalva:

Az RTS tõzsdeindextõl technikai és fundamentális alapokon is további esést várhatunk, hiszen egy alapvetõen kõolaj és egyéb energiahordozók értékesítésére épülõ gazdaságról van szó Oroszország esetében. A folyamatos háborúskodás Ukrajnában, Szíriában – és ki tudja, talán Törökország egyéb szomszédjainál – nem segítik a bizalom helyreállítását és a befektetõk odavonzását.

Bónuszként a távlati kép:

Az RTS orosz tõzsdeindex árfolyama 2011 óta folyamatos esésben van, melyet felülrõl a pirossal jelölt ereszkedõ trendvonal korlátoz erõs ellenállásként. A 2008-as gazdasági válság után a világ nagyobb részvénypiacai az évek során újabb csúcsokra tudtak száguldani, ez viszont nem sikerült Oroszországban. A 2008-as csúcsokat sem érte el 2011-ben, amikor az elmúlt 6 évben a legerõsebb volt. A kõolaj árfolyama 2011-ig hasonló ívet futott be, azonban utána három végi oldalazott 90-120$ között, miközben az RTS lassú ereszkedésbe kezdett. 2014 nyarán jött az olajkrach, melynek során szépen beszakadt az index árfolyama. Az olaj jelenleg is közelít a 2008-as mélypontja felé, az RTS-ben is benne van, hogy eléri az 500 pontos mélységet. Az esésben jócskán benne van az orosz birodalmi politika és Ukrajna megtámadása, Krím elcsatolása. Fundamentálisan tehát befektetésre nem ajánlott, hiszen hiányzik az alapvetõ bizalom. Az indikátorok alapján RSI vételen van, de negatív irányba fordult. Az STS friss eladási szignált adott, amit érdemes komolyan venni, mivel viszonylag magas, 70 feletti értékrõl indult ereszkedésnek. Az MACD lapos kúszása jelenleg nem segít az irány meghatározásában. 

Szólj hozzá