Ezen a héten a belpolitikai események elhomályosították a külföldi történéseket. A kormányzati körökhöz közelállókat érintõ korrupció gyanú és a devizahitelesek csalódottsága tömegmegmozdulásokhoz vezetett. Szinte minden napra jutott egy kisebb-nagyobb tüntetés. Ha mindez nem volna elég, a kormány rátenni készül a maradék magánnyugdíj megtakarításokra is a kezét. A bejelentett újabb adók, a multi ellenes hangulatkeltési kísérletek elõre jelzik, hogy a kormány ígéretéhez híven folytatja unortodox gazdaságpolitikáját. Az adózott jövedelmek többszöri újra adóztatása, a célzott különadók és a maradék megtakarítások államosítása várhatóan újabb tömegmegmozdulásokhoz vezetnek. Szép, békés karácsony elé nézünk!
A szomszédban sem javul a helyzet. Újabb orosz konvoj lépte át Ukrajna határát. Beszámolók szerint jelentõs fegyver és lõszer utánpótlást, valamint önkénteseket szállítva a szakadároknak. Porosenkó kijelentette, hogy Ukrajna készen áll a háborúra. Oroszország szépen halad az államcsõd felé, Ukrajna már rég mesterséges légzést kap, hogy életben maradhasson.Olyan helyzetbe kerülhet az orosz olajipar, mint az 1980-as évek második felében, amikor a cégek kitermelés erõltetésével több kárt okoztak maguknak, mint amennyi hasznot reméltek.
Eközben a tengeren túl egymást érik a jobbnál jobb hírek. A kiadott építési engedélyek, valamint az újlakás építések száma a 2008-s év válság elõtti idõszakát idézik. A termelõi árak 0.2%-kal emelkedtek, úgy tûnik beindult az infláció. A New York-i FED index is jobban teljesített, kisebb meglepetést okozva. A Virgin America részvényei tõzsdére lépésük után 30%-t erõsödtek. Meglepõ, hogy Carl Icahn eBay részvényeket vásárolt. Vagy tud valamit, amit mi nem, vagy téved. Jól fogy az Iphone 6, hatalmas mennyiséget adtak el belõle. Egyes hírek szerint rengeteg várnak még csodatelefonukra.
Európa is megmozdult. Az Európai Központi Bank közölte, hogy megkezdte az eszközfedezetû értékpapírok (ABS) vásárlását, és kilátásba helyezte állampapírok vásárlását is. Rossz éve van a Tesconak. A Goldman Sachs csökkentette célárát és eladási ajánlást fogalmazott meg vele kapcsolatban. Kedvezõ hírek érkeztek a német munkaerõpiacról. Tizennegyedik hónapja bõvül az európai autópiac. Fõleg a BMW hasít. Az ING az elsõ három negyedévben 16,3 %-os árbevétel növekedést ért el. Az IMF jelentése szerint 2008 óta leállt a volt szocialista országok növekedése.
Hazaértünk. Úgy tûnik, a kormány hermetikusan el van szigetelve a valóságtól. Nem a mûvirágra kivetett termékdíj fogja lecsapni a biztosítékot, hanem a kiskereskedelmi multik ellen tervezett adócsomag, a szabad verseny durva korlátozása, és a protekcionista nyitva, pardon zárva tartási rendelet tervezet.
Futottak még: 60.000 ember nyugdíj megtakarításának államosítása,
deviza hitelek forintosítása,
közvetítõ dohánykereskedelem, valamint annak pályáztatása,
valamint az intézkedésekbõl eredõ élelmiszer és élvezeti cikk áremelkedés. Forintosítják a jelzálog alapú hiteleket. Jövõ héten a Fitch Ratings vizsgálja felül a magyar adósbesorolást. A külföldrõl kapott munkajövedelem lassan eléri a bruttó hazai termék 3%-t. Varga Mihály pénzügyér úgy gondolja, tavasszal olyan gyenge lesz a forint Matolcsy legnagyobb örömére, hogy a devizahitelesek örülni fognak a mostani árfolyamoknak. A harmadik negyedév végén 83%-on áll a GDP arányos államadósság mutató. Jól teljesített az OTP és a Danubius. Felszámolják a Révai Nyomdát. 57 millió dolláros befektetést kapott a Prezi.
Új színtere van a recessziós fenyegetettségnek. Japán a világ harmadik legerõsebb gazdasága komoly bajban van. A GDP adat elmarad a várttól. Kínában nõtt a nem teljesítõ hitelek száma, és a bankok reakciója, hogy visszafogták a hitelezést. Félõ, hogy oda a kínai gazdasági növekedés.
A BUX 17.445,12, a DAX 9.732,45, a DOW JONES 17.710, az S&P500 2.052,75, a NASDAQ 4.251,32 ponton zárta a hetet. Az arany 1.197,73 dollár, az ezüst 16,39 dollár, a BRENT 79,54 dollár, a WTI 75,94 dollár volt pénteki tõzsdezáráskor.