Hírlevelek

46 heti gyorsjelentés – Pray for Paris

By 2015.11.15. No Comments

Újra két téma foglalkoztatja a nemzetközi sajtót. A menekültek kérdése és a közelgõ amerikai kamatemelés. Kezdjük rögtön a másodi témával. Továbbra is menekültek tömegei kelnek át életük kockáztatásával a kora téli tengeren a görög partokra. Irány Macedónia, azon keresztül Szerbia, majd Horvátország és Szlovénia. A végcél Németország és Skandinávia. Nóvum az ügyben, hogy most már, ha kis számban is, de Oroszországon keresztül közvetlenül Norvégia is az úti célok között szerepel. 

A honi sajtó egy része Soros Györgyöt sejteti a migrációs hullám mögött, de én inkább Oroszországot gyanítom, mint felbujtót és szervezõt. Gyanúm szerint ez lehet a válasz az orosz gazdaságot ért uniós szankciókra. Sorosnak semmi érdeke meggyengíteni Európát, hiszen ezzel számos befektetésének is keresztbe tenne. Oroszország viszont számos jelét adta annak, többek közt szíriai beavatkozásával is, hogy revánsot szeretne venni az Egyesült Államokkal és Európával szemben. Erre enged következtetni többek közt a cseh hadügyminiszter nyilatkozata, mely szerint orosz szervezésben szállítják a buszok Szerbiában a migránsokat a horvát határra. Az már csak hab a tortán, hogy Oroszország szemben az Unióval és Amerikával Aszadot támogatja.

Most már legalább 99%, hogy decemberben bekövetkezik a FED kamatemelése. Az amerikai gazdaság egyre erõsebb: erre utalnak az egyre jobb munkaerõpiaci adatok is. Ennek „örömére” az indexek zuhanórepülésbe kezdtek úgy Amerikában, mint Európában is. A New York-i FED elnök nyilatkozata ezt a jegybanki szándékot tükrözi.

Itthon bejönni látszik azon elemzõk jóslata, akik azt jósolták, hogy lassulni fog a magyar gazdaság növekedése az uniós pénzömlés lassulásával. A harmadik negyedéves GDP adat erre enged következtetni. Mintha kresz tábla mutatná az irányt a külföldi tõkének a külföldi tõke folytatja kivonulását a magyar állampapír piacról. Szerencsére a 814 millió eurós külkereskedelmi többlet szépségtapaszként szolgálhat, mindenképpen figyelmeztetõ, hogy a pozitívum jelentõs hányadát a jármûipar szállítja. Tovább nõ a belföldi állampapír állomány, immár 3237 milliárd forintra rúg. Szépen teljesítenek az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárak is. Jelentõs mértékben nõtt vagyonuk. Magyar bankokat vizsgált a Moody ’s, az Erste felminõsítést nyert.

Jövõre 288 milliárd forintot fordít a kormány a balatoni régió területfejlesztésére. A HSBC csökkentette a MOL célárát, további vételre ajánlás mellett. Gyönyörûen muzsikál a RICHTER, és ennek nem csak a saját részvényvásárlás az oka. Ugyancsak érdemes lesz RÁBA papírokat vásárolni, mert a vállalat jelentõs amerikai piacokra tett szert. Harmadik negyedéves gyorsjelentésében a vállalat csaknem 20%-os bevétel növekedésrõl számolt be. A MASTERPLAST 3%-os bevétel növekedésrõl számolhatott be a harmadik negyedévben, bár az üzleti eredmény esett.

Európában csend honol. Ebben a csendben különösen visszhangos a VOLKSWAGEN csoport pénztárgépeinek csilingelése. A menedzsment 1.000 eurós „adománnyal” próbálja megelõzni a késõbbi pereskedést. A „gazdasági bölcsek tanácsa visszafogott német gazdasági növekedésre számít a jövõben. Nem örülhetnek az RWE befektetõi sem. A harmadik negyedévben a cég 29%-os eredménycsökkenést könyvelt el. 20%-ot esett az OSRAM árfolyama. Sztrájk bénítja meg a LUFTHANSÁT. Ez napi 10 millió euróba kerül a légitársaságnak.

4,1%-kal esett Oroszország GDPJE a harmadik negyedévben.

Amerika köszöni szépen jól van. A friss munkanélküli segély kérelmek száma stagnál, a gazdaság stabilan emelkedik. Az emelkedõ amerikai olajtartalékok jelentõs szerepet játszanak az olajár alakulásában. A jól sikerült IPO-val bejelentkezõ GoPro most betlit jelentett, ez jelentõs árfolyamesést váltott ki. Tõzsdére készül a TINDER. 39%-ot emelkedett a nyerscukor ára a Wall Streeten. Az APPLE mobilos pénzküldési szolgáltatás indítását tervezi. Kína továbbra is gyengélkedik. Már nem csak az export, hanem az import is gyengül. Az BRENT olaj 44,35 dolláron, az arany 1.081,35 dolláron zárta ahetet.

Szólj hozzá