Hírlevelek

41. heti gyorsjelentés

By 2014.10.12. No Comments

Ezúttal nem Ukrajna, nem is az ISIS a világgazdaság mozgatója. Félelem járja be a világot. A Fed kamatemelésétõl való félelem. Ez terít fátylat a befektetõk agyára, ez mozgatja a tõzsdéket világszerte. Az indexek önálló életre kelve, megbokrosodva csúsznak egyre lejjebb, ki tudja hol a megállás. Ukrajnában a helyzet változatlan. A putyini autokrácia továbbra is ott tombol a keleti végeken, mit sem törõdve a következményekkel. Félõ, hogy Oroszország saját magát kergeti olyan helyzetbe, ahonnan már nem tud visszakozni és nagyobb tragédia felé menetelnek Szerjózsáék. Kérdés: Van e Putyinban annyi morál, hogy önként dalolva félreálljon?

Az USA és szövetségesei rendesen megszórták az ISIST nem csak Irakban, hanem ezúttal Szíriában is. A török hadsereg egyelõre lábhoz tett fegyverekkel áll a Szír határon, nem akarnak a kurdok oldalán beavatkozni a harcokba. A határokon át egyre fenyegetõbben lopakodik át az ebola réme. Spanyolországban és az Egyesült Államokban már ott van, nyomában halottak és félelem jár. Itt az újkor pestise, az ajtók elõtt topog. Amerikát hatalmába kerítette a félelem. Mindhárom amerikai tõzsde index meredek zuhanásba kezdett. Joseph Stiglitz az euró zóna gyengeségével és az amerikai középszerû kilábalási folyamattal magyarázza a jelenséget. Ezen, még az amúgy kiváló tengeren túli munkaerõ piaci adatok sem segítenek.

Megkezdõdött a gyorsjelentési szezon. Az ALCOA kiváló számokkal rukkolt elõ, ennek köszönhetõen emelkedett árfolyama. A PEPSI szintén kiváló számokat tett közzé. Bemutatta új típusát a TESLA. A várakozással ellentétben nem tömeg autó lesz, ehhez túl borsos az ára. Egyúttal a cég belépett a használt autó piacra is. Garantált visszavásárlási programot jelentett be. Osztódik a HEWLETT-PACKARD..A számítástechnikai részleget leválasztanák a jövedelmezõbb szerverekkel, adatkezeléssel foglalkozó szolgáltató részlegrõl. Durván adják az amerikai részvényindexeket.

Európát alaposan megviselik az Oroszország elleni szankciók. Zászlóshajója a német gazdaság csak szenved, bár recessziótól nem kell tartania. Gyenge lett a német külkereskedelmi mérleg: úgy az export, mint az import is elmaradt a várakozástól. Jócskán elmaradt a várakozástól a német ipari megrendelés adata (éves bázison +2,6% helyett -1,3% lett), ami tovább fûtheti az EKB-val kapcsolatos várakozásokat. Ma reggel a Siemens jelezte, hogy alacsonyabb árréssel kalkulál az energia-üzletágban a túlkínálat miatt.

Egyre látványosabbá kezd válni a német ipar szenvedése. A gyári megrendelések száma havi 5,7%-kal visszaesett. Betlizik a TESCO is, árfolyama 11 éves mélyponton áll. Évtizedek óta elõször elõzte le a brit autóipar a franciát.

Itthon az önkormányzati választások elõtti hangulat az uralkodó. A kampány hevében félig kész projektek is átadásra kerültek. Az MNB egyelõre nem változtatott a jegybanki alapkamaton. Drágább lesz a Déli Áramlat gázvezeték, ha egyáltalán megvalósul. Az államháztartás szeptemberben 14,2 milliárd forintos többlettel gazdálkodott.  Az elõrejelzések szerint a magyar gazdaság idén 2,8%-kal, jövõre 2,3%-kal bõvülhet. Matracgyártó üzem épül Zalaegerszegen. A MOL engedélyt kapott újabb INA részvények vásárlására. Tízmillió eurós beruházással bõvíti nagykanizsai gyártóüzemét az amerikai Honeywell. Gyalázatos utolsó negyedévrõl számolt be a SAMSUNG.

A BUX 17.701, a DAX 8.739, az S&P 1.900, a DOW 16.515, a NASDAQ 3.859 ponton zárta a hetet. Az arany árfolyama 1.222,55 dollár, az ezüst árfolyama 17,35 dollár, a Brent árfolyama 90,72dollár volt péntek esti tõzsde záráskor. Ez volt a hét, a para hete.

Szólj hozzá