Ezen a héten is Ukrajna az egyik fõ téma. A szeptember 5-én aláírt tûzszünet csak nem akar 100%-osan teljesülni. Az idõnként tragédiába forduló események sokkolják az üzleti világot, jelentõs volatilitást okozva a tõzsdéken. Putyinék továbbra is a régi nótát fújják, noha a szirén dal mögött egyre jobban hallható a birodalmi himnusz. A Rosneft hatalmas mennyiségû olajat talált a Kara tengerfenéken. Ez úgy tûnik a szankciók miatt, Megfelelõ technológia hiányában, ott is marad.
ISIS ügyben végre kezd normális reakciókat mutatni a világ civilizáltabb része. Obama elnök nyilvánosan elismerte: alábecsülték a terrorszervezetet. A közeljövõben a bombázásokat szárazföldi akciók is kísérni fogják köszönhetõen a törököknek. A franciák és az angolok mellett most már német bombázók is feltûntek a közel-kelet-i égen. A harcok fõképp a polgárháború által sújtott Szíriában tombolnak. Érdekes módon ez az olaj árát nem emeli az égig.
A világot sokkal inkább a fekete kontinensrõl átlopakodott ebola járvány nyugtalanítja. Megjelentek az elsõ európai betegek, akiknek egy része már, köszönhetõen az európai egészségügyi ellátásnak, már meg is gyógyult. Nyugat-Afrika lényegesen rosszabb helyzetben van. A halottak száma már meghaladja a háromezret, a megfertõzöttekrõl még becslések sincsenek. Amerikában fülig ér a brókerek a brókerek szája. A gazdaság szárnyal. A munkanélküliségi ráta alacsonyabb, mint a válság elõtti években. A tõzsde még szendereg, de nem lenne meglepõ, ha az indexek újabb szárnyalásba kezdenének. A FED várhatóan csak jövõ nyáron kezd bele a kamatemelésbe. Júliusban tovább emelkedtek a lakásárak Amerika 20 nagyvárosában, ami a növekvõ kereslet biztos jele.
A GoPro jótékonykodása jelentõs tõkeveszteséget és bosszúságot okozott a befektetõknek. Az Applenek elõreláthatóan több milliárdos bírságot kell fizetnie Írország jótékony adó bónuszai miatt. Osztódott az E-Bay. Kettévált az online kereskedelem és az online fizetési rendszer, a PayPal. Bill Gross elhagyta elhagyta a Pimcot. Ez a hír megrengette a Total Return kötvény alapot. Kezdetnek tízmilliárd dollár tõkekivonás fájt. Folyt.köv. Tucatnyi új modellel áll elõ és öt új gyárat nyit a következõ öt évben az amerikai General Motors Kínában. A bóvli kötvények piacán 179 millió dolláros tõke kivonás történt. Ez a részvénypiac erõsödését sejtteti.
Európában az EKB fiskális stimuláló lépésekre készül. A lépések még a homályban bújnak meg. és ez így megy hetek óta. Kezdik éreztetni hatásukat a válságra válaszul bevezetett piaci reformok Európa négy legsérülékenyebb gazdaságában. A görögök kockázatos lépésre készülnek. A közelgõ elnökválasztás miatt azt tervezik, hogy lezárják az Unióval és az IMF-el kötött megállapodást. Gyorsuló, de az átlagon belül erõsen egyenetlen sebességû világgazdasági növekedés várható az idén és a következõ két évben, jósolja a Fitch Ratings. Moldova a jövõ évben csatlakozási kérelmet szándékozik benyújtani az Európai Unióhoz. Még egy szegény rokon. Nagy Britanniában két évre befagyasztják a munkaképes lakosságnak nyújtott szociális ellátások összegét. A francia Iliad október végén ismét ajánlatot kíván tenni a Deutsche Telekom amerikai leányára, a T-Mobile US-re.
Itthon vesztésre áll az államadósság elleni harc. A tartozások elérték a GDP 85%-t. A monetáris tanács ülése unalomba fulladt, nem változott a jegybanki alapkamat. A forint az elmúlt hetekben hatalmasat gyengült a dollárral szemben. Ez nagyon rosszhír az autósoknak. Tovább épül a hazai bank birodalom. Végérvényesen a Magyar Állam lett az MKB tulajdonosa. Úgy tûnik Szíjjártó Péter nem járt sikerrel ázsiai turnéján. Oda irányuló exportunk nem nõtt. Befuccsolt a keleti nyitás. 600 fõs bõvítést tervez Zalaegerszegen a Flextronics. Ki a kicsit nem becsüli ..
A BUX 17.834,33, a DAX 19.195,68, a DOW 17.009,69, a NASDAQ 4.475,62 ponton zárta a hetet. Az Arany 1.214,10, az Ezüst 17,07, a Brent 93,76, a WTI 91,12 dolláron állt a péntek esti záráskor.