Hírlevelek

38. heti gyorsjelentés

By 2014.09.21. No Comments

Izgalmas hetünk volt. A skóciai népszavazás és az Alibaba IPO elhomályosított mindent. Különbözõ közvélemény kutatások láttak napvilágot. Kezdetben úgy tûnt, hogy az elszakadás pártiak vannak többségben, péntek reggelre azonban kiderült, bõ 10% az unió pártiak elõnye. Európa fellélegezhetett. Ukrajnában kitört a tûzszünet, illetve annak lightos formája. Az orosz és ukrán tüzérség nem díszsortûzben puffogtatja el lõszerét. Még mindig sok a halott úgy a civilek, mint a katonák között. Putyin nem adta fel birodalomépítõ tevékenységét. Újabban a svédeket és a kanadaiakat is provokálja. Próbálgatja: meddig mehet el.

ALIBABA jött, látott, gyõzött. A 68 dolláros kibocsátási árat gyorsan meghaladta a kínai tech óriás, még a 99 dolláros plafonba is majdnem beverte a fejét. Végül 93,89 dolláron zárta a napot, csodás pillanatokat szerezve befektetõinek.

A tengeren túl az a pletyka járja, hogy a FED a jövõ hónapban leáll a pénznyomtatással. Kérdés, hogy a piacok beárazták e már, vagy majd októberben nézünk nagyokat. Yellentõl rejtélyes nyilatkozat hangzott el, melyet az elemzõk megpróbálnak pozitívan értelmezni. A Fed az általános várakozásoknak megfelelõen szinten tartotta a 0-0,25 százalékos irányadó kamatot.Eközben romlott az amerikai piaci környezet és a lakáspiaci adatok sem lettek túl fényesek, sõt az ipari termelés is csökkent 0,1%-t. Az APPLE újra nagyot alakított. Az iphone 6 és az iphone 6 plus hatalmas siker lett. A készletek pillanatok alatt elfogytak, és ez úgy tûnik, az Applet is meglepte. A vásárlóknak 4-6 hetet kell várniuk, hogy hozzájussanak legújabb okos kütyüjükhöz. A Yellen nyilatkozatot követõen nyugodt kereskedés bontakozott ki a Wall Streeten, még makro adatok sem borzolták a befektetõk idegeit.

Európa lassan totyog, mint a vénember. Olaszország recesszióba süllyed, de Görögország Szamarasz miniszterelnök bejelentése szerint, már kifelé jön a pénzügyi válságból. Az európai tõzsdeindexek hat és fél éves csúcsra emelkedtek, miután kiderült, hogy Skócia nem válik ki az Egyesült Királyságból. A londoni FTSE-100 index pedig 14 éves rekord közelébe került a kedvezõ hírre.

Európa a defláció súlya alatt nyög és a kibontakozás még messze van.

Ukrajna, köszönhetõen az orosz agressziónak, a csõd felé halad. Ipari termelése hatalmasat zuhant. A volt szocialista tömb országai közül most Lengyelország és Magyarország az éltanuló. Az ADIDAS vezérkarának kifelé áll a rúdja. Az új befektetõk le akarják váltani az egész fõnökséget. A BAYER osztódásra készül. Különválasztja mûanyagtermék és alapanyaggyártással foglalkozó részlegeit. Az AIRBUS csoport azt tervezi, hogy megválik hadászati és ûrkutatási üzletágának egyes részlegeitõl. Az Urálon innen és túl Oroszország bajban van. Az élelmiszer import 7,5%-t esett augusztus eleje óta és rubel is egyre többet veszít értékébõl. A veteránok nosztalgiával emlékeznek vissza a „régi szép idõkre”.

Itthon a Nemzeti Bank költekezése borzolja fel a kedélyeket. A milliárdos ingatlan vásárlások és alapítvány gründölések igen csak megterhelik a költségvetést. Felettébb lanyha kampány folyik, pedig az önkormányzati választások egyre közelednek. A GDP meglepetésszerû emelkedésnek indult, csak sajnos ez nem ellensúlyozza az államadósság orbitális emelkedését. Az S&P nemzetközi hitelminõsítõ honorálta az illetékesek igyekezetét: nem változtatott Magyarország adós besorolásán. Az államosított gáztárolók 43%-nyi töltöttségen állnak. Remélhetõleg ez az elkövetkezõ hónapokban emelkedni fog.  A hét sztorija a Norbi Update Lowcarb volt. Az MNB felfüggesztette a részvény kibocsátást, hiánypótlásra kötelezve a céget. Egyéb furcsaságok is vannak az ügyben.

Érzékenyen érinthet minket, hogy Brazíliában szárazság és fagy sújtotta a kávéültetvényeket. Várhatóan drágulni fog „fekete levesünk”.

A hetet a BUX 18.412,40 ponton zárta. Az OTP 4.405 ponton, a RICHTER 3.980 ponton, a MOL 12.420 ponton állt a pénteki záráskor. A DAX 9796, a FTSE 20.905, az S&P 2.011, a DOW 17.295, a NASDAQ 4.099 ponton áll. Az arany 1.216,90 dollár, a könnyû olaj 92,45 dollár, az ezüst 17,79 dollár volt piaczáráskor.

Szólj hozzá