Hírlevelek

28. heti gyorsjelentés

By 2014.07.13. No Comments

Szép hetünk volt jó kilátásokkal egy közelgõ újabb közel keleti vérontásra. Nem elég, hogy az ISIS Bagdad elõtt áll, a Hamasz is bedobta a durcit. Buzgón lövöldözi kõkorszaki rakétáit Izraelre. Persze Jeruzsálem ezt nem hagyja annyiban: célzott bombázásokkal válaszol. Az arab országok sürgõsen felháborodtak, de érdemben semmilyen komolyabb lépésre nem szánták el magukat. Ukrajnában offenzívába kezdett a hadsereg. A szakadárok erre az arcvonal kiegyenesítésével válaszoltak, vagyis feladták állásaikat. Moszkva  úgy tûnik hárít, nem küld nehézfegyvereket Kijev ellen. Egyre rosszabb ukrán GDP elõrejelzések jönnek: ha így megy tovább két számjegyû lesz a „szakadás”.

Amerikában a Dow és az S&P is furcsa mozgásokat produkált, de a legnagyobbat a NASDAQ esett, bár a hét utolsó napjaiban korrigált egy keveset. A Goldmann Sachs szerint már a jövõ év elején kamatot emelhet a FED. Elkezdõdött az idei második gyorsjelentési szezon. Boldog brókerek sétálgatnak a Wall Streeten és a befektetõk is örülhetnek. Az Alcoa és a Michael Kors remek számokkal rukkoltak elõ. A Yahoo bajban van: karcsúsítja tevékenységi körét. A Tesla is szenved. Fura mód tört ketté egy S modell és még az aksija is kigyulladt. Jelentõsen visszafogták saját részvényeik vásárlását a vállalatok. Új dohányipari óriás jöhet létre az Egyesült Államokban, miután a Reynolds American megerõsítette, hogy szeretné felvásárolni a Lorillard vállalatot. A Reynolds tõzsdei értéke 33 milliárd dollár, a Lorillardé 23 milliárd dollár. A hónap végén megkezdi elõkészületeit a tõzsdére lépéshez az Alibaba.

Európában egyre nagyobb a nyomás az Európai Központi Bankon, hogy segítse a gazdaság növekedését, és gyengítse az euró árfolyamát. Meglepõen nagyot esett a német ipari termelés, hónapról hónapra 1,8%-t. Az infláció Germániában 1%, kétszerese az uniós átlagnak, de még mindig alacsony. Brutálisan visszaesett a Brit feldolgozóipari termelés. Emellett a Német külker mérleg jelentõsen jobb lett a vártál. Európában is beköszöntött a gyorsjelentési szezon. A Lufthansa után az Air France-KLM is profit warniggal lepte meg ma a befektetõket, amire közel 6%-ot zuhant az árfolyam. Meglepetésre a Philips is rosszabb elõzetes számokkal rukkolt elõ, a régiós bankokkal egyetemben, „hála” a magyar devizahiteles mentésnek.

Itthon is zajlik az élet. Egyre újabb és újabb számok látnak napvilágot a devizahitelesek legnagyobb örömére. A bankok viszont nagyon nem örülnek. Komoly veszteségekre számíthatnak év végén. Jól járt, aki nem lépett vissza az állami nyugdíjrendszerbe. Az önkéntes és magán-nyugdíjpénztári alapok is kiválóan teljesítettek az idei elsõ félévben. Varga Mihály szerint idén sem vezetjük ki a különadókat, így a bankadót sem, legfeljebb a bankadó mértéke csökkenhet. A május végi, 2,5 éves csúcsot jelentõ szintrõl kis mértékben, 195 millió euróval 36,08 milliárd euróra csökkentek június végére Magyarország nemzetközi tarltalékai – közölte az elõzetes adatot a Magyar Nemzeti Bank. 

A Magyar Telekom 15%-s profitot vár. Papírjait erõsen vételre ajánlják. Az EUR/HUF kurzusa valamivel 310 Ft fölött tanyázik. Az elemzõk nem tartják lehetetlennek a 315Ft-s árfolyamot sem. Gáz van! De még több orosz gáz jöhet. Az MVM új importról tárgyal a Gazprommal.

Júniusban a fogyasztói árak átlagosan 0,3 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel korábban. Megerõsítette a Fitch a MOL hosszú távú, „BBB-” adósság besorolását, és az ehhez rendelt kilátás is maradt negatív. A Fitch még tavaly júliusban rontotta le a MOL adósság besorolásának kilátását a korábbi stabilról. Az arany 1337,40, a könnyû olaj 100,83 dolláron zárta a hetet.

Nem is volt olyan rossz ez a hét! 

Szólj hozzá