Matolcsy György könyveit megírta . De nem is ez a baj. Véleménye szerint az unortodox gazdaságpolitika az egyedüli üdvözítõ, továbbá, hogy a magyar gazdaság szerkezeti átalakítás nélkül, csupán újabb sarcok bevezetésével növekedési pályán maradhat. A kontroll nélkül mûködõ MNB /2014.május 5-én lejárt a felügyelõ bizottság mandátuma/ százmilliárdokat költött beruházásaira melyek egyenlõre kérdéses mértékû haszonnal kecsegtetnek. El kell gondolgozni, hogy ezeket az összegeket célszerûbb lett volna az oktatásba, az egészségügybe és innovációk ösztönzésére fordítani? Az viszont látható, hogy az ország lassan összeszerelõ mûhely pozíciójába predesztinálható. A hatalom, pozíciójából továbbra is súlyos vádakkal kell, hogy megküzdjön: végrehajtott panamák és a zsebek korrupciós pénzekkel való kitömése világviszonylatban dobogós helyezést ért…
Az elmúlt hetekbeli mozgását ezen a héten is megtartotta a forint. Fõként a dollárral szembeni gyengülése számottevõ, de az euró és a svájci frank is egyre többe kerül. A megfelezõdött olaj- és gázár a gyenge forint miatt nem gyûrûzött be teljes egészében. A BUX-ot a hét közepén felhúzta a jó nemzetközi hangulat, de a hét végét már eséssel zárta. Decemberben 111,9 milliárd forintos hiánnyal zárt a költségvetés. Ezzel az egész évben 825 milliárd forintos deficitet halmozott fel, ami sokkal jobb az elõirányzatnál. Hála a kedvezõ nemzetközi gazdasági környezetnek, a 2,5%-os hiánycél nincs veszélyben. Euróban számolva 3,2%-kal meghaladta a kivitelünk az egy évvel korábbi szintet. Mivel az import lassabban, 2,4%-kal bõvült, ezért újra jelentõs többlet alakult ki a külkereskedelmi mérlegünkben. Az Otp veszteséget kénytelen orosz leánybankjánál elkönyvelni.
Oroszország fázik. Nem azért, mert nincs fûtõanyaga, hanem a rubel és az orosz gazdaság zuhanása miatt. Az elmúlt esztendõben az energiaárak csökkenése és a kivonuló tõke hatására a rubel értéke megfelezõdött. Ukrajnában patt helyzet alakult ki, az ördög tudja mi fog történni! A Fitch leminõsítéssel honorálta Vlagyimir Vlagyimirovics tevékenységét.
Európa még a szilveszteri katzenjammert heveri ki. jóformán csak az EKB hiperaktív tisztviselõi mozgatják az indexeket. A bejelentett 500 milliárd eurós kötvényvásárlás igen csak megdobta a marketek pezsgõforgalmát. Az orosz gazdasági krízis nem tett jót az európai bankoknak. Az Otp mellett a Raiffeisen fõnöksége is törheti a fejét.
Válságban a Tesco! Ó jaj! A leépítések, átszervezések és áruház bezárások ellenére a Moodys bóvliba vágta adósság besorolását. Hatalmas összeget kíván elkölteni a következõ öt évben az Audi. 24 milliárd dolláros új beruházási programjával a Bmw babérjaira tör.
A tengeren túl hatalmas az öröm, bár a tõzsdeindexeken ez most kevésbé látszik. Kiváló makro adatok melengetik a befektetõk szívét. A munkanélküliségi ráta a 2008. júniusi szintre esett vissza. Charles Evans chikágói FED elnök szavai mely szerint kamatemelésre csak 2016-ban kerül sor megnyugtatták a befektetõket. A Coca Cola racionalizálásra készül, értsük ez alatt, hogy 1.600-1.800 dolgozóját elküldi.
A BUX 16.222, a DAX 9.663, a DOW 17.720, az S&P500 2.041, a NASDAQ 4.208 ponton zárta a hetet. Az arany 1.220,08 dollár, az ezüst 16,43 dollár, a Brent 51,09 dollár, a Wti 48,77 dollár volt pénteki tõzsdezáráskor.