Mi történt?

A világ legnagyobb réz importőre és fogyasztója változatlanul az ázsiai szuperhatalom, Kína. Évek óta folyamatosan aggódnak miatta a befektetők, tartva a fokozatos növekedési lassulástól, ami a réz árfolyamár a is kihat a kereslet csökkenése által. Emiatt esik 2011 február óta a réz árfolyama és a távlati képen még sehol sem látszik erős támasz. A legfrissebb augusztusi adatok alapján júliusban 6%-kal növekedett a kínai ipari termelés, ami elmaradt a várt 6,1%-os értéktől. A tárgyi eszköz beruházás 8,1%-kal emelkedett a prognosztizált 8,8% helyett és a kiskereskedelmi forgalom is „csak” 10,2% növekedést tudott elkönyvelni a remélt 10,5% ellenében. Az USA-ban eközben a várt 0,3% helyett csak 0,2% volt az infláció, ami megegyezett az előző havi jelentéssel. Ez a dollárra negatív hatást fejt ki.

Mi várható?

A technikai charton a 2016 januári mélypont egy hosszabb, ereszkedő periódus végét jelentheti, amennyiben a január és március közti emelkedő szakaszt az azóta alakuló zászló alakzat bullos trenddé varázsolja. Magyrul, ha a kékkel kiemelt, minimálisan ereszkedő trendcsatornából kitör az árfolyam, akkor a mostani szintekről kb 10% hozam elérése valószínűsíthető, illetve beindulhat egy jelentősebb emelkedő szakasz. A jelen szinteken a három kedvelt exponenciális mozgóátlagunk és a 61,8%-os korrekciós szint jelentenek támaszt. Ellenállás a zászló felső szára, felette pedig az elsődleges célár a 161,8%-os Fibonacci-szintnél. A zászló tetejéről július közepén lepattant a réz árfolyama, emiatt mindhárom indikátor eladásba billent. Egyelőre nem látható ideális vételi pont, de az alakzatból történő kitörés környékén érdemes lehet vételen gondolkodni. Amennyiben ez nem tud tartósan megvalósulni, úgy a korábbi mélypontok elérése tűnik valószínűbbnek.

Összefoglalva:

Kína és az USA gazdaságai alapvetően szépen muzsikálnak, de a spekulánsok szeretnek minden apró negatív adatba kapaszkodva farkast, azaz shortot kiáltani. A réz árfolyama 5 év esés után lassan emelkedésnek indulhat, amit a középtávú technikai kép alapján sem tarthatunk kizártnak.

Szólj hozzá