A Starbucks a világ legnagyobb kávéház lánca. 63 országban 20.737 üzletet üzemeltet. Profilját hideg-meleg italok, szemes és õrölt kávék, különféle teák, sütemények, és snack képezik. A legtöbb helyen elõre csomagolt ételeket és hideg, valamint meleg szendvicseket is árulnak. A Starbucks szórakoztató részlege délután 16 órától sört, borokat és elõételeket is kínál. A Hear Music keretében zenei adathordozókat, könyveket és filmeket is forgalmaznak.

 Starbucks Központ Seattle

Az University of San Franisco három diákja, Jerry Baldwin angol tanár, Zev Siegel történelem tanár és Gordon Bowker író 1971. március 30-án megnyitották az elsõ Starbucks kávézót Seattleben. A megnyitást hosszas vita elõzte meg. Mindhárman Hermann Melville rajongók voltak: kedvenc olvasmányaik közé tartozott a Moby Dick, ezért elõször Pequod /a bálnavadász hajó neve/ nevet akarták a cégnek adni, de késõbb megegyeztek Terry Heckler /a logó tervezõje/ nyomására a Starbucks névben. Starbuck a bálnavadász hajó kávéfüggõ elsõ tisztjének neve volt.

 A „három muskétás”

Következett a logó kiválasztása. Hosszas kutatás után egy hajós könyvben rábukkantak arra a 15. századi normann fametszetre, amely egy kétfarkú szirént ábrázolt. A motívum sokféle asszociációt is magába foglal, hiszen a kétfarkú szirén a termékenységet szimbolizálja, a tengeri nõalak az ihletésre utal, emellett a nyugati kultúrában a hajózás és a jó szerencse szimbóluma is.

 Sellõ a poháron

A vállalat elsõ idõszaka 1971-tõl 1976-ig tartott. Ebben az idõben csak pörkölt szemes kávét forgalmaztak, és egy fajta fõzött kávét szolgáltak fel az üzletben. A zöld kávét kezdetben a kaliforniai Peetstõl vásárolták, azonban nem sokára áttértek a termelõktõl való közvetlen beszerzésre. 1984-ben megvásárolták a Peetset, erre az 1980-s árbevétel ráment, de a kávékülönlegességek értékesítése 3%-ról 10%-ra emelkedett az USA-ban. 1986-ra a vállalatnak hat üzlete volt Seattleben, ahol presszókávét árultak. Egy év múlva egy érdekes és rendkívül invenciózus fiatalember csatlakozott a három muskétáshoz. Howard Shultz, a Seattle SuperSonics egykori tulajdonosa, aki Il Giornale néven kávézó láncot is üzemeltetett. Az Il Giornale hamarosa nevet váltott, Schultz pedig – egy kis kitérõ után – a Starbucks vezérigazgatói székében találta magát.

Howard Schultz

1992-ben a Starbucks a tõzsdére lépett. Ekkor már 140 üzlete volt szerte az USA-ban, és a vállalat értékét 271 millió dollárra becsülték. 1992 történelmi év volt a vállalat életében. Ekkor részvényeinek értéke 70%-kal emelkedett. Az elsõ Észak-Amerikán kívüli Starbucks Tokióban nyílt meg 1996-ban. Ami ezután következett, az valóságos invázió volt. Mára szerte a világban megtalálhatók a Starbucks kávéházak.

 Starbucks Tokió

A vállalat papírjait az elemzõk nagy többséggel vételre ajánlják, átlagos célárként a 88,11 dollárt vizionálják.

A vállalat papírjaiban a Portfolifenak nincs érdekeltsége. Jelen írás nem tekinthetõ vételre ajánlásnak!

Szólj hozzá