Mi történt?

A szeptember végi kitermelés-csökkentő megállapodás az olajexportőr országok között megdobta a Brent-olaj árfolyamát is, azonban a piac szereplői nem bíznak az egyezmény tartós betarthatóságában és emiatt megakadt a rally, sőt lassú lecsorgás indult meg. Az OPEC havi magazinjában is hiába nyugtatja a kedélyeket. Az USA-ban tovább nőttek az olajkészletek, ami szintén nyomás alá helyezheti az olaj árfolyamát. Közben a daesh legyőzése sikeresen folytatódik Irakban, ami a térséget visszacsatornázhatja a nemzetközi kitermelési körbe. Jemenben viszont kiújulni látszik a szaúdi-iráni proxy háború, ami fontos hajózási útvonalak mellett fekszik, ezért nagy kockázatokat rejt.

Mi várható?

Technikailag erős a gyanú, hogy a kékkel jelölt fordított váll-fej-váll alakzatból emelkedő irányban fog kitörni a Brent-olaj árfolyama. A formáció legfontosabb tulajdonsága, hogy hosszú ereszkedő trend végén trendfordító hatású. Az elsődleges célár a jobb oldali vállra szerkeszthető Fibonacci-szintek 161,8%-os vonalánál várható 60$ környékén, a másodlagos célár pedig 70$ magasságába húzható. Ehhez először is szükséges volna áttörni a rendkívül erős ellenállásnak számító, csúcsokkal négyszer is megerősített, pirossal kiemelt nyakvonalat. Ehhez első sorban az kéne, hogy az OPEC be tudja tartatni a kvótacsökkentő megállapodást. Támasz a jobb oldali váll aljpontjánál, illetve felette a 120 és 200 napos mozgóátlagoknál érzékelhető. A nyakvonalról történő ismételt lepattanás hatására minden feltüntetett indikátor eladásba billent, azonban kezd túladottá válni a Brent-olaj, így ha a 120 naposról fordul, akkor jó eséllyel megjönnek a vételi jelek és a nyakvonal érintése könnyen bekövetkezhet. Hatalmas skalpnak nem nevezném, de aki a kicsit nem becsüli…

Összefoglalva:

A Közel-keleti háborúk és az OPEC kitermelés-csökkentő megállapodásai jelentik napjainkban a legkomolyabb faktort az olaj árfolyam változásának irányát tekintve. Technikailag emelkedés várható, de a politika mindent felül írhat.

kep_brent

Szólj hozzá